România a învins Serbia în Fed Cup cu scorul de 4-1

tenis

Sâmbătă și duminică s-a disputat meciul de Fed Cup la tenis feminin, dintre România și Serbia. Din postura de gazde, româncele au reușit să învingă Serbia cu scorul general de 4-1.

În primul meci, Sorana Cîrstea a adus primul punct României după ce a învins-o pe Ana Ivanovici cu 3-6, 6-1, 6-2. Apoi, Simona Halep a făcut 2-0 câștigând cu 6-2, 6-4, în fața jucătoarei Bojana Jovanovski, pentru ca mai apoi să piardă cu Ivanovic cu 6-3, 7-6 (2). S-a făcut scorul general de 3-1 după ce Sorana Cîrstea a câștigat în trei seturi în fața jucătoarei Bojana Jovanovski, cu 6-3, 6-7 (7), 6-3. În meciul de dublu, perechea sârbă Jovana Jaksic/ Nina Stojanovic a abandonat la scorul de 2-1 în primul set pentru româncele Monica Niculescu/Irina Begu. Cu această victorie, România a revenit în Grupa Mondială II a Fed Cup, după o pauză de 15 ani. Se află printre cele mai bune 16 echipe ale lumii.

“‘Înseamnă mult pentru noi să revenim în Grupa Mondială II după o pauză de 15 ani. În plus, am reușit acest lucru de Paște și am adus bucurie în sufletele românilor. Așteptăm cu nerăbdare provocările care vor urma”, a declarat Sorana Cîrstea după victoria obținută.

Româncele își vor afla viitorul adversar la tragerea la sorți programată pe 4 iunie în Paris. Acestea vor disputa un meci, iar în funcție de rezultat vor juca în play-off-ul pentru promovarea în Grupa Mondială, sau în cel pentru menținerea în eșalonul secund.