România bate Andorra cu 4-0 și devine lider în Grupa D a preliminariilor

Echipa naţională a României a învins, marţi, pe Arena Naţională, cu scorul de 4-0 (2-0), reprezentativa Andorrei, în cel de-al doilea meci susţinut în grupa D a preliminariilor Cupei Mondiale din 2014. Victoria a adus României poziția de lider, la golaveraj, în Grupa D.

România a deschis scorul în minutul 29 prin Torje care a şutat din prima de la 14 metri lateral dreapta la colţul lung. În minutul 44, Costin Lazăr a înscris cu un şut de la 22 de metri. În minutul 90+1, Găman a reluat spre poartă cu o lovitură de cap o centrare venită de pe partea stângă, mingea a lovit bara, însă aceasta a ricoşat din spatele portarului Gomes în poartă. Alexandru Maxim a dus scorul la 4-0, care după o acţiune personală pe partea stângă, a şutat la colţul scurt al porţii apărate de Gomes.
* România: Lobonţ (Tătăruşanu ’46) – Măţel, Chiricheş, Găman, Raţ – Bourceanu, C. Lazăr – Torje, Grozav, Tănase (Al. Maxim ’80) – Marica (Rusescu ’54).
România, lider în Grupa D
După disputarea a două etape în preliminariile CM din 2014, naționala României este lider in Grupa D. Romania depășește Olanda la golaveraj, tricolorii având +6 în timp ce olandezii +5.
6.Andorra 2 0 0 2 0-9 0
Următoarele meciuri din grupa D vor avea loc la 12 octombrie după următorul program: Olanda – Andorra, Estonia – Ungaria, Turcia – România.