România, egal mare, 0-0 cu Argentina lui Messi

Dar tricolorii au marcat în prima repriză prin Maxim un gol perfect valabil

agerpres_7548410

Aproape 50.000 de români au venit miercuri seara pe “National Arena” pentru a vedea amicalul disputat de tricolori împotriva echipei naţionale a Argentinei. Iar Argentina a venit la Bucureşti cu vedetele ei de 24 de karate, inclusiv cu Lionel Messi, cel mai bun jucător al lumii din ultimii ani.

Spre bucuria noastră o bună perioadă de timp, cu precădere în prima parte, tricolorii au jucat de la egal la egal, sau chiar mai bine decât “pumele”. Şi, de ce să n-o spunem, puteam şi câştiga. Dar, obiectiv vorbind, ar fi fost un rezultat mincinos pentru că Argentina a controlat mai mult jocul. În cele din urmă meciul s-a încheiat la egalitate, 0-0, un rezultat onorant pentru România, un rezultat dătător de speranţe. Un rezultat mare pentru că nu-i de colea să fii egalul unui colos din fotbalul mondial.

În prima parte a meciului România a avut câteva bune ocazii de gol, prin Marica în minutul 21, cap Marica respins în corner de Romero, şi în minutul 34 când Maxim a reluat de la 6 metri în portarul argentinian. Mai mult, în minutul 36 Maxim a înscris un gol în condiţii regulamentare nevalidat de arbitrul meciului. Măţel a centrat de pe partea dreaptă, balonul a ajuns la Maxim care a trimis, din 10 metri, balonul în plasă. Dar, la semnalizarea eronată a asistentului, cum că balonul a ieşit în aut de poartă, centralul nu a validat golul.

Dar şi Argentina a avut câteva mari ocazii prin Higuain şi Aquero, dar de fiecare dată Tătăruşanu a fost la post.

La pauză Victor Piţurcă face două modificări, una absolut surprinzătoare, în stilul propriu. Îl scoate pe Maxim, cel mai bun tricolor în primele 45 de minute şi-l introduce în teren pe Torje, care a avut o evoluţie extrem de palidă. Dar, tot surprinzător, Piţi îl lasă 88 de minute în teren pe Chipciu, cel mai slab jucător din tabăra României. Mai apoi, antrenorul mai face câteva modificări, introducând în teren jucători de profil defensiv pentru a apăra un 0-0. Normal, în aceste condiţii, forţa de atac a României a scăzut iar ocaziile de gol au apărut doar în dreptul Argentinei. Dar Aquero, Higuain, Basanta, Di Maria şi Lavezzi ratează ocazii mari, la una dintre ele Pantilimon având o intervenţie de mare efect.

Messi? Surprinzător a jucat tot meciul chiar dacă în primele minute a vomitat în teren. Dar, chiar şi aşa, a jucat bine, deşi nu a prea forţat. A driblat, a dat câteva pase, a avut câteva ruperi de ritm caracteristice, a avut ocazii, şi-a arătat clasa în câteva rânduri. Dar, pe ansamblu, a părut uşor detaşat, şi nu s-a întrebuinţat prea mult pe parcursul meciului.

România: Tătăruşanu (46 Pantilimon) – Măţel (75 Luchin), Gardoş, D. Grigore, Raţ – Bourceanu, Pintilii – Chipciu (88 Chipciu), Maxim (46 Torje), Tănase (57 Costin Lazăr)- Marica (67 Rusescu). Antrenor: Victor Piţurcă

Argentina: Romero – Zabaleta, F. Fernandez, Basanta, Rojo – Gago (57 Biglia), Mascherano, Di Maria (89 Maxi Rodriguez) – Messi, Higuain (77 Lavezzi), Aguero (57 Palacio). Antrenor: Alejandro Sabella