România învinge Estonia și se califică la baraj

Posibilii adversari sunt Portugalia, Croaţia, Suedia şi Grecia

Marica la Rom-EstoniaNaționala României a jucat marți ultimul meci din Grupa D și s-a calificat la barajul contând pentru Cupa Mondială din Brazilia 2014. Tricolorii au trecut de Estonia cu 2-0 (1-0), prin golurile marcate de Ciprian Marica.

În prima jumătate de oră România nu a avut nici măcar un șut pe poartă, în schimb, estonienii au trimis mingea periculos spre poarta lui Tătărușanu (18′, 23′, 24′). Stancu s-a făcut din nou de râs la națională după ce a trimis mingea mult peste poartă din 8 metri la jumătatea reprizei. Același jucător a fost faultat cinci minute mai târziu în careul adevers când a obținut o lovitură de la 11 metri. S-a dus Marica să o execute, a trimis-o în forță, pe sus, și a făcut scorul pauzei, 1-0.

Jocul României nu a fost unul plăcut în repriza secundă, tricolorii au fost fluierați în dese rânduri de suporteri pentru mingile trimise în spate. Nu am avut mari ocazii. Gicu Grozav a trimis pe centrul porții o minge care a venit de la Mățel în minutul 68, Lazăr a ratat de puțin ținta din 7 metri, iar același Grozav a tras în Paraiko dintr-o poziție ideală în minutul 77.

Scorul meciului a fost stabilită de Marica (81′), care s-a demarcat în fața porții, și l-a învins a doua oară pe portarul Estoniei printr-o lovitură de cap.

– România: Tătărușanu – Mațel, Goian, Gardoș, Raț – Bourceanu, Lazăr (Hoban 79′) – Bucur (Torje 57′), Stancu (Grozav 46′), Tănase – Marica.

– Estonia: Pareiko – Jaager, Reintam, Klavan, Teniste – Lindpere (Kruglov 75′), Dmitrijev – Puri (Ojamaa 59′), Vassiljev, Kink – Zenjov (Anier 46′).

Cu 2-0 pe Arena Națională și victoria Olandei din Turcia (2-0), România s-a calificat la baraj. Meciurile de acolo se vor disputa în 15 și 19 noiembrie. Din cauză că România nu este cap de serie, va juca primul meci pe propriul teren, iar tragerea la sorți se va face în 21 octombrie. Echipa antrenată de Victor Pițurcă va putea întâlni Portugalia, Croaţia, Suedia sau Grecia.