Românii îngenunchiaţi şi umiliţi în “Ţara Lalelelor”

Olanda-Romania. Foto Agerpres

Olanda – România  4-0 (1-0)

În mod previzibil, România a pierdut meciul disputat marţi, la Amsterdam, contra Olandei. Dar l-a pierdut la scor, în mod umilitor, după o evoluţie foarte slabă a tricolorilor. Dar, în ciuda înfrângerii, tricolorii păstrează şanse de a prinde locul doi în grupă şi de a merge la barajul de calificare pentru Cupa Mondială din 2014. Dar, pentru a ajunge în Brazilia,  jocul tricolorilor trebuie să se schimbe. Dacă vor continua să joace precum în meciurile cu Ungaria şi Olanda, adio calificare.

Trecând la meciul de aseară, putem afirma, au făcut-o şi alţii, că jocul echipei României a fost stricat în mare parte de antrenorul Piţurcă. Mai întâi că a început meciul cu trei “mâini moarte”. Cu Stancu şi Grozav, printre cei mai slabi jucători cu Ungaria, şi cu Tănase, slab în campionat, penibil de slab şi aseară. Dar Piţi i-a lăsat însă pe bancă pe Chipciu, cel mai bun jucător din campionatul intern, pe inegalabilul Mutu, pe Maxim, Torje şi pe golgeterul Rusescu. Şi, cu totul suprinzător, Piţurcă nu a schimbat nimic imediat după pauză. Evident, nici jocul tricolorilor nu s-a schimbat. Ce-a ieşit de aici? O mare brambureală. Toţi analiştii au fost de acord că Naţionala noastră nu a jucat nimic în disputa cu olandezii.

Olanda a deschis devreme scorul, în minutul 11. După o greşeală a lui Raţ, Lens a centrat de pe dreapta iar Van der Vaart, l-a executat pe Pantilimon cu un şut la firul ierbii. Au urmat apoi 2-3 mari ocazii ale “portocalei mecanice”, una bunicică a tricolorilor, ratată de Adi Popa şi s-a intrat cu 1-0 la pauză.

În partea a doua, în minutul 56, Van der Vaart a centrat de lângă Chiricheş iar Van Persie a marcat spectaculos, cu capul, ridicând scorul la 2-0. În minutul 65 sătmăreanul nostru, Florin Gardoş, foarte slab şi el, îl faultează pe Lens iar penaltiul acordat a fost transformat de Van Persie. Între timp însă, la 2-0 şi apoi la 3-0, în teren au intrat Chipciu, Torje şi Mutu dar ei nu au putut schimba prea mult faţa jocului la scorurile de mai sus.  Totuşi, Mutu mai ales, a adus un plus de tehnicitate şi periculozitate în jocul echipei noastre. Dar nu a fost de ajuns.

În ultimul minut, ca umilinţa să fie deplină, Olanda mai înscrie odată, gol Lens după ce Pantilimon a respins greşit un şut a lui Maher. Un 4-0, care, asociat cu acel 4-1 din toamnă de la Bucureşti, face, la general, un 8-1 pentru Olanda. Iar jocul tricolorilor a arătat precum scorul de aseară. Adică de nota 4. Atât putem probabil la această oră.

* România: Pantilimon – Tamaş, Gardoş, Chiricheş, Raţ – Pintilii, Bourceanu – Adi Popa (63 Torje), Grozav (69 Mutu), Tănase (60 Chipciu) – Stancu.

* Olanda: Vermeer – Janmaat, De Vrij, Indi, Blind – Strootman, Van der Vaart (80 Clasie), De Guzman (73 Maher)- Lens, Van Persie, Robben.

Într-un alt meci disputat marţi, 26 martie, Turcia – Ungaria 1-1.