Rugby. Divizia Nationala – Stiinta CSM Baia Mare – RCJ Farul Constanta 24-3 (19-3)

[slideshow id=652]

Terenul “Phoenix” din Baia Mare. Spectatori circa 500.

Stiinta CSM: Balan (’55, Dico), Radoi, Barlea (’76, Gorun) – Cirtiu (’51, Bejan), Ursache – Danila, Macovei (’75, Stoica), Ene (’79, Buzatu) – Eva (’58, Pantaru), Dimofte (’78, Gavriloaia) – Catuna, Dinis, Preda, I. Pop – I.  Botezatu. Antrenori: Eugen Apjok si Vasile Lucaci.

RCJ Farul: Tudosa (’52, Turashavili), Bejan (’19, Natriasvili), Kavritasvili  (’56, Andriti) – Munteanu (’31, Chiriac), Mitu – Carpo (’41, Butugan),  Tavartkiladze, Ageacai – Samkaradze, Lungu – Zainea, Marian Dumitru, Puisoru, Claudiu Dumitru (’65, Gargalac) – Florea. Antrenori: Hodder Brucke si Virgil Nastase.

Au arbitrat: Gheorghe Sabau (Cluj) – Gabriel Seitan si Vlad Iordachescu (ambii din Bucuresti).

In prima etapa a returului din play-off s-au intalnit doua dintre cele mai bune echipe din rugby-ul romanesc, ce se lupta pentru o clasare pe locul secund (primul e ocupat de Steaua), loc care le-ar da dreptul sa dispute una dintre semifinale pe teren propriu. A fost un meci in care echipa gazda a avut o evolutie excelenta reusind o victorie cu patru eseuri si punct bonus. Dupa doar 48 de secunde, baimarenii au reusit prima incercare la colt prin Georgel Catuna, insa Ionut Dimofte a ratat transformarea, 5-0. In minutul 13, Ionut Dimofte inscrie cel de-al doilea eseu, pe care tot el il transforma, ducand scorul la 12-0. In minutul 17, oaspetii beneficiaza de o penalitate la 35 de metri, pe care a transformat-o Lung, 12-3. In minutul 28, baimarenii reusesc cea de-a treia incercare in urma unei gramezi la 5 metri prin Cosmin Cirtiu, transformata de Ionut Dimofte, 19-3. Oaspetii isi aduc aminte ca nu sunt o echipa de pluton si se instaleaza in 22-ul nostru, dar baietii lui Apjok si Lucaci se apara excelent, de altfel cum au facut-o pe tot parcursul meciului. Repriza secunda a fost mult mai echilibrata decat prima, marinarii punand presiune pe apararea noastra, insa nu au putut concretiza pe tabela de marcaj perioadele de dominare pe care le-au avut. Eseul care a adus punctul bonus a fost marcat in minutul 71, de Constantin Ene, insa nici de aceasta data Dimofte nu a reusit transformarea, 24-3.

Trebuie mentionata atmosfera din tribune, unde spectatorii baimareni, buni cunoscatori ai jocului, au aplaudat fiecare reusita si au scandat numele echipei favorite, acompaniati de Simi Marcovici. Urmatorul meci al echipei baimarene va fi pe teren propriu, sambata, 22  august, cu incepere de la ora 11, cand va intalni RCM Timisoara.