Rugby. Divizia Nationala – Stiinta CSM Baia Mare va juca in finala cu Steaua

Stiinta CSM Baia Mare – Farul Constanta 22-21 (10-7)

Arena “Phoenix” din Baia Mare. Spectatori circa 2.000.

Stiinta CSM: Dico (’43, Balan), Radoi, Barlea (’64, Gorun) – Cirtiu (’41, Bejan), Ursache – Danila, Macovei, Ene (’68, Buzatu) – Eva, Dimofte – Catuna, Dinis, Rosca, Pop – I. Botezatu.

Rezerve neutilizate: Stoica, Ailenei, Gavriloaia, Preda. Antrenori: Eugen Apjok si Vasile Lucaci.

RCJ Farul: Tudosa, Natriasvili, Khasitasvili (’52, Otar) – Ageacai, Ukhava (’68, Munteanu) – Carpo (’62, Mitu), Lasha, Chiriac – Samkaradze, Janties (’77, Lungu) – Claudiu Dumitru, Marian Dumitru, Florea, Zainea – C. Nicolae. Rezerve neutilizate: Andrei, Apostol. Antrenori: Bruce Hodder si Virgil Nastase.

Au arbitrat: Gheorghe Sabau (Cluj) – Horatiu Bargaunas si Gabriel Seitan (ambii din Bucuresti). Arbitru 4: Nicolae Copil (Cluj). Observator: Mircea Paraschivescu (Bucuresti).

Sambata dimineata, Stiinta CSM Baia Mare a intalnit RCJ Farul Constanta intr-un joc in urma caruia echipa invingatoare are asigurat locul secund in aceasta editie de campionat. A fost un meci frumos, in care ambele echipe si-au impartit perioadele de dominare, cu un final de-a dreptul incandescent. Nici nu s-au asezat bine in teren cele doua echipe si, in minutul 3, uvertura echipei baimarene, Ionut Dimofte, inscrie prima incercare pe care tot el o transforma, 7-0. In minutul 19, oaspetii sunt penalizati pentru o pozitie de offside la 25 de metri de propriul teren de tinta, pe care o transforma tot Dimofte, 10-0. Trei minute mai tarziu, Marian Dumitru inscrie primul eseu pentru constanteni, dupa o actiune pe treisferturi, transformata de Janties 10-7, care stabileste scorul la pauza. In minutul 45, dupa trei gramezi consecutive la 5 m, Ionut Pop a inscris un nou eseu, pe care l-a transformat acelasi Ionut Dimofte, 17-7. Dominarea echipei baimarene continua, astfel ca, in minutul 58, Cristian Balan reuseste o incercare cu gramada la colt, a carei transformare este ratata de Dimofte, 22-7.

Dobrogenii nu renunta la lupta

Samkaradze a patruns cu doi oameni in spate si inscris la centru, a transformat Janties, 22-14 si jocul a fost relansat. Gazdele fac pasul in spate, oaspetii prind aripi si, in minutul 79, Chiriac reuseste un nou eseu transformat de Lungu, 22-21, moment in care Janties s-a accidentat foarte grav, el fiind transportat la spital. Capitanul echipei gazda, Mihai Macovei, a primit cartonas galben si in ultimele 5 minute ale prelungirilor s-a jucat cu un om mai putin. Spectacolul sportiv a fost umbrit de acesti georgieni, lipsiti de cele mai elementare notiuni de bun simt. La finalul jocului, ei nu au putut accepta ca au fost invinsi (ma mir ca nu au castigat niciun meci in fata echipei noastre in acest an), facand gesturi obscene la adresa spectatorilor. Si daca stam bine sa ne gandim poate ca atunci cand jucatorii de la Dinamo i-au “dojenit” pe acesti nesimtiti au avut dreptate.

Stiinta CSM Baia Mare va intalni sambata, 26 septembrie, in finala competitiei, Steaua Bucuresti, care la randul ei a trecut de Dinamo cu scorul de 33-22.