Rugby. Under 18 – O victorie si doua infrangeri pentru juniorii de la CSM

Viitorul Cluj-Napoca – CSM Baia Mare 17-15

Juniorii Under 18 de la CSM Baia Mare au pierdut in ultimul minut partida din deplasare cu Viitorul Cluj. Baimarenii au marcat trei incercari prin Gabriel Les, Samuel Roman si Daniel Cubas, insa niciuna dintre ele nu a fost transformata. Clujenii au inscris la randul lor tot trei eseuri, ultimul in ultimul minut de joc, care a si fost transformat, adjudecandu-si astfel victoria.

CSM Baia Mare – RC Cugir 33-8

Luni, pe teren propriu, CSM Baia Mare a invins RC Cugir, intr-un meci disputat in devans. Cele cinci eseuri ale echipei baimarene au fost inscrise de Alexandru Fat (2), Catalin Mos, Paul Sarmasag si Daniel Cubas, ultimul reusind si patru transformari. Tot la Cluj-Napoca, echipa U16 a CSM Baia Mare a pierdut cu 0-24 in fata Universitatii. In etapa urmatoare, duminica, in Baia Mare, echipa Under 16 va intalni Stiinta Petrosani (ora 12), iar cea Under 18 pe CSS Soimii Sibiu (ora 13).

Rugby. CN Under 19

Debut cu victorie in retur: CSS 2 Siromex Baia Mare – CN Aurel Vlaicu Bucuresti 29-7 (12-7)

CSS 2 Siromex Baia Mare a debutat in returul CN Under 19 cu o victorie in meciul de pe teren propriu cu CN “Aurel Vlaicu” Bucuresti. A fost un meci disputat, in care jucatorii antrenati de Razvan Popovici si Mircea Talos au dominat din punct de vedere tactic partida, obtinand o victorie muncita. Scorul a fost deschis de baimareni, in min. 6, prin Pristavita, care a inscris cu pachetul de inaintare, iar Puscasu a transformat pentru 7-0, insa, dupa doar cinci minute, oaspetii au egalat, 7-7. Pana la pauza echipa gazda a mai reusit o incercare prin Paduret, dar aceasta nu a fost transformata. Cei de la CSS 2 Siromex au mai marcat doua eseuri, care le-a adus punctul bonus ofensiv (cel de-al patrulea in ultimul minut de joc), prin Murgoci si Puscasu, ultimul reusind transformarea unei penalitati si a celui de al patrulea eseu. Antrenorii Razvan Popovici si Mircea Talos au trimis in teren urmatorul XV< Pristavita, Tomascu, Pocris – Justiua, Vlasin – Toma (Rosu), Postolachi, Murgoci – Ciaparii, Puscasu – Paduret, Malan, Bumbu, Paraschiv – Tiron.

Etapa viitoare< CSS 2 Siromex va intalni in deplasare pe CSS Barlad.