S-a incheiat un nou turneu de sah: “Cupa Vointa-Informatia Zilei”

Dupa doar doua saptam]ni de la ultimul turneu disputat la Satu Mare, la sfarsitul saptamanii trecute orasul nostru a gazduit un important concurs de sah Cupa Vointa-Informatia Zilei, editia a-X-a. Concursul a fost impartit in trei sectiuni: turneul A-open general, turneul B-open pentru junior sub 12 ani si turneul C- pentru copii sub 8 ani viitorii maestii ai sahului satmarean.

Dupa disputarea celor sapte runde in sistem elvetian in turneul A, s-a impus Candidatul de maestru Sorin Samu de la Clubul Sportiv Speranta-Tenis Oradea care a acumulat 6 puncte, c]stig]nd si un premiu de 500 lei. Pe locurile doi-cinci la egalitate de puncte, cinci la numar, dar departajati de coeficientul bucholtz mediu s-au clasat maestru FIDE Sorin Levay (CSO Cugir, 400 lei), maestru Mircea Marinescu (CS Vointa-Informatia Zilei, 300 lei), Petru Muresan (CS al Municipiului Baia Mare, 200 lei) si Andrei Veklinec (CS Unio Satu Mare, 100 lei). Un rezultatul foarte bun a obtinut organizatorul turneului Ciprian Muntean, realiz]nd 4.5 puncte, care a pierdut in ultima runda in fata castigatorului turneului. Daca ar fi obtinut o victorie ar fi c]stigat in premiera trofeul turneului. Pornind ca principali favoriti la castigarea turneului Andrei Bonte si Codrut Florescu au dezamagit clasandu-se in final pe locurile 6 respectiv 11. Rezultatele de la turneele de juniori au fost prezentate in numarul anterior. Vineri seara sala Schwab a gazduit si un atractiv turneu de blitz (partide la 5 minute/jucator). Dupa disputarea celor sapte runde pe primele trei locuri s-au clasat Codrut Florescu, Suciu Dinu-Simi si Ciprian Muntean. Arbitrajul a fost asigurat cu competenta binecunoscuta de satmareanul Zoltan Pall. Directorul turneului a fost presedintele de onoare al sectiei de sah de la Vointa, ec. Ioan Todosiciuc. Organizatorii multumesc sponsorilor Informatia Zilei si lui Ioan Ghere – presedintele clubului Vointa. Urmatorul festival sahist GP SPI etapa a-II-a, se va desfasura in perioada 17-21 mai 2012.