Șahiștii de la cluburile sătmărene au dominat “Cupa Nord-Vest”

Sportivii s-au întrecut la patru categorii de vârstă
De vineri și până duminică, în incinta LPS a avut loc “Cupa Nord-Vest” la șah. Organizatori au fost DJST, LPS Satu Mare și CS Unio, care au împărțit turneul în patru openuri generale pentru copii, sub 8 ani, sub 10 ani, sub 12 ani și sub 20 de ani, ultimii cu ELO sub 2200. În total s-au înscris 55 de sportivi, arbitrajul fiind asigurat de Zoltan Pall, Ciprian Muntean și Cătălin Ardelean.

La grupa 20 de ani s-a impus Alex Geiger de la LPS, care s-a ales cu un primiu de 400 lei, urmat de Tamas Lazin, tot de la LPS și de Raul Nagy din Baia Mare. La fete a câștigat Briana Bălan din Bistrița, podiumul fiind completat de sportive de la LPS, Denisa Varhanioschi și de Lorela Ardelean.

La 12 ani, Alin Angheluș a fost cel mai bun, pe doi a termint Erik Schneider din Baia Mare, iar pe trei au încheiat competiția Tiago Florian de la LPS și Paul Paraschiv din Giroc. La fete a câștigat o altă șahistă de la LPS, Larisa Varhanioschi, pe doi s-a clasat de Petronela Paraschiv (Giroc), iar pe trei Daria Ștefănescu și Ioana Pop de la CS Unio.

La categoria 10 ani, clasamentul a arătat astfel: 1.Răzvan uzum (Unio), 2.Silviu Pontiș (Sighet), 3.Alex Reitler (CS Voința) – băieți, Larisa Covrig (Sighet), 2.Casiana Cozma (Unio), 3.Viktoria Pop (Unio).

La 8 ani s-a impus Matei Dragoș (Unio), urmat de Angelo Foitoș (Unio) și Rareș Sava (Baia Mare). La feminin a câștigat Mihaela Trifoi (Sighet), pe doi s-a clasat Irisz Hejja (Unio), iar pe trei Cezara Luca (Voința).