Sătmăreanca Alexia Timoc obține al doilea titlu la C.N. de judo din Ungaria

Clubul Judo Master Satu Mare a participat la sfârșitul săptămânii la Campionatul Național de judo al Ungariei, dedicat copiilor de 11 și 12 ani. Clubul sătmărean a putut deplasa doar copiii care au și cetățenia maghiară.

După 3 ani de muncă grea au venit și rezultatele meritate. La categoria de 11 ani, Alexia Timoc și-a păstrat titlul de campioană la categoria de 30 de kilograme. Aflată în formă excelentă, Alexia s-a impus în toate meciurile cu ippon, sub limita timpului admis. În 5, 25 și 50 de secunde și-a croit drumul spre al doilea titlu de campioană a Ungariei.

Bandi Synthya, la categoria de 44 de kilograme, a câștigat medalia de bronz, iar la băieți, la +66 de kilograme, Almos Baiza și-a trecut în palmares medalia de bronz. De precizat că Almos a pierdut în semifinală contra unui sportiv care a avut cu 30 de kilograme în plus. Altfel, Gabriel Boroș a pierdut în preliminarii și nu a fost recalificat.

Întrebat dacă s-a încheiat anul competițional, antrenorul Attila Pelcz ne-a declarat: “La sfârșitul acestei săptămâni va fi la Poiana Brașov finala Campionatului Național U16 și finala la echipe U18. Ar mai fi și finala la veterani, tot la Poiana Brașov, în 20-21 noiembrie. Dar eu nu cred că voi concura. Voi participa doar la organizare.”