Sătmăreanul Benjamin Bodo a devenit campionul României!

Este primul aur cucerit la seniori, floretă individual

Sala de scrimă “Ana Pascu” din București a găzduit vineri Campionatul Național de floretă dedicat seniorilor. Așa cum am scris și în numărul trecut, în concurs s-au înscris și sportivi de la CS Satu Mare, respectiv sătmăreanul Benjamin Bodo de la CSU Poli Timișoara. Și așa cum anticipam, Bodo a urcat pe podiumul final. Din fericire a cucerit cea mai prețioasă medalie, fiind și primul titlu național la seniori individual.

Cu cinci victorii din cinci meciuri, în faza grupelor, Bodo a obținut calificarea directă în optimile competiției. Aici l-a eliminat pe Eugeniu Vadaniuc (CSU Poli Timișoara), scor 15-10, după care a dispus de Radu Burcea (CSA Steaua), scor 15-4. Pentru prezența în ultimul act, sătmăreanul a trecut de Bogdan Dascălu (CSU Poli Timișoara), scor 15-10. Iar în marea finală, sătmăreanul a câștigat lupta cu scorul de 15-13.

De precizat că de la ediția din 2016, Bodo a fost mereu prezent pe podiumul seniorilor. Acum, în 2021, este prima dată când cucerește aurul. Anterior, pe vremea când era la CS Satu Mare a obținut nenumărate medalii.

“Sunt fericit pentru că am reînceput activitatea. Este și ciudat având în vedere condițiile în care se țin concursurile. Toată lumea trebuie să poarte mască, se păstrează distanțarea și se respectă toate regulile. Dar mă bucur că în sfârșit, după un an de pauză, am putut să organizăm un campionat. Urmează să particip la campionatul național de spadă, după care sper să se organizeze și campionatul de tineret U23”, ne declară sportivul care a împlinit recent 23 de ani.

Altfel, așa cum Federația Română de Scrimă a anunțat, la campionatele de anul acesta se oferă și premii în bani. Iar de pe poza finală observăm că titlul de campion național este recompensat cu 2.000 de lei.

În concursul de vineri, sportivii de la CS Satu Mare au încheiat pe următoarele locuri: Răzvan Nojea – 17, Nicolas Pop – 18, Matei Serghie – 21. Au participat 24 floretiști de la cele mai importante cluburi de profil din țară.

Sâmbătă este programată proba feminină. De la CS Satu Mare le vom avea pe Maria Chiorean, Melissa Korossy, Teodora Şofran, Diana Şuta şi Diana Virag. Printre cele 27 de floretiste se va afla şi Alexandra Lazin, sătmăreancă legitimată la CSU Politehnica Timişoara. Floreta de la CS Satu Mare este pregătită de Attila File, Arnold Izsaki, Dan Şuta şi Eva Lengyel.

Sursă foto: Federația Română de Scrimă