Sătmărenii, fără pretenții în fața liderului

ACS Poli Timișoara – Olimpia Satu Mare 3-0 (1-0)

olimpiaAșa cum era de așteptat, fotbaliștii sătmăreni nu au avut mari realizări în meciul cu ACS Poli Timișoara, liderul seriei și a pierdut la scor de forfait. Dar nici nu sau făcut de râs având suficiente realizări pe parcursul meciului. Doar că le-a lipsit golul.

Gazdele au început bine meciul și au deschis scorul în minutul 13 când Șuta a interevenit prin plonjon la picioarele lui Belu. Timișoreanul s-a dezechilibrat, iar arbitrul Florin Marcur a acordat penalty. Un penalti acordat mult prea ușor după părerea noastră. Lovitura de pedeapsă a fost transformată de Pedro Henrique. Golul dă aripi timișorenilor care domină și ratează două bune ocazii de gol prin Boldea și Henrique. Replica sătmărenilor vine spre final de repriză, dar șutul lui Bujor de la 14 metri (min. 41) fost respins de portar în corner. Un minut mai târziu Heil trimite cu capul din careu, peste poartă ratând egalarea.

Politehnica începe bine cea de a doua parte a meciului și își majorează avantajul în minutul 64 când, după o minge respinsă greșit de apărarea noastră este preluată de Elek la 16 metri care marchează cu un șut parabil.
În minutul 78 se stabiliște scorul final autorul golului fiind Bărbuț care a marcat cu un șut la colț, expediat din careu.

În această parte a meciului Olimpia a avut câteva acțiuni ofensive mai închegate grație lui Adrian Sălăgeanu care a șutat în 2-3 rânduri dar nu l-a putut învinge pe tânărul portar Pap.

Să mai consemnăm că după pauză, la Olimpia au debutat doi jucători care abia dscă au depășit vârsta junioratului. Astfel, în minutul 46 Darius Lukacs i-a luat locul lui Bujor, iar în minutul 71 Mircea Donca l-a înlocuit pe Romario Rus.
Chiar dacă au avut emoții, firești având în vedere tinerețea lor (18 ani) cei doi au avut câteva realizări demonstrând că se poate conta pe ei în viitor.

– Politehnica: Pap – Belu, Melinte, Cânu, G. Neagu – Ov. Petre (cpt.) – Bărbuţ (Fl. Nanu ’82), S. Keita, Cr. Boldea (Poparadu ’46) – Pedro Henrique (Doman ’63), Elek
– FC Olimpia: Şuta – D. Muntean, Micaş, Heil, Iuhas (cpt.) – R. Rus (Dunca ’71), Villand, Onicaş, Bg. Faur (Feier ’59) – Sălăgeanu – Bujor (D. Lukacs ’46)