Image 1
Image 2
Postare ( Sablon)

DEPISTAREA DROGURILOR ȘI SUBSTANȚELOR TOXICE

Satu Mare dispune de un aparat unic în nordul țării pentru depistarea drogurilor

Satu Mare dispune de un aparat unic în nordul țării pentru depistarea drogurilor
Laboratorul din Satu Mare va gestiona aceste analize cu ajutorul unei echipe de trei specialiști: un biolog și doi chimiști cu înaltă calificare în domeniu
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Asculta acest articol

 

 

Județul Satu Mare dispune de un aparat ultraperformant pentru depistarea rapidă a tuturor formelor de droguri și a altor substanțe toxice, anunță Consiliul Județean Satu Mare.

 

Noua achiziție, unică în nordul țării, a intrat în dotarea Laboratorului de toxicologie medico-legală din cadrul Serviciului de Medicină Legală al Spitalului Județean de Urgență Satu Mare.

 

Valoarea aparatului, 300.000 de euro

 

Aparatul, în valoare de 300.000 de euro, a fost achiziționat din fonduri alocate de Primăria Municipiului Satu Mare, la propunerea Autorității Teritoriale de Ordine Publică (ATOP) Satu Mare, la solicitarea DIICOT și a Inspectoratului Județean de Poliție Satu Mare prin Serviciul de Combatere a Criminalităţii Organizate.

 

După cum subliniază Consiliul Județean Satu Mare această dotare de ultimă generație va fi utilizată în principal pentru analiza probelor recoltate de la conducătorii auto suspectați de consum de droguri. Până în prezent, probele de sânge erau trimise pentru analiză la un laborator din Zalău, iar în Satu Mare se prelucrau doar probele de urină.

 

 

Noul aparat de cromatografie lichidă-spectrometrie de masă (LC-MS) permite identificarea prezenței drogurilor, substanțelor stupefiante, medicamentelor, insecticidelor și toxicilor volatili din fluide biologice. Folosind o singură probă de sânge, acest echipament poate detecta 118 substanțe toxice în doar 20 de minute de la procesare

 

“Lupta împotriva consumului de droguri beneficiază de un instrument redutabil asigurat de Primăria Satu Mare și Consiliul Județean. Primăria Satu Mare a cumpărat acest aparat pentru depistarea tuturor formelor de droguri, inclusiv a celor din categoria drogurilor sintetice, așa-zisul drog cristal și al mefedronei. Aparatul este unul ultramodern și vine în sprijinul Serviciului de Medicină Legală. Pentru că un asemenea aparat nu există în zonă, mai multe categorii de droguri nu puteau fi depistate până astăzi la analizele de sânge”, a declarat Kereskényi Gábor, primarul municipiului Satu Mare.

 

Pataki Csaba, președintele Consiliului Județean Satu Mare consideră că această investiție reprezintă un pas important în combaterea consumului de droguri, fenomen care a crescut alarmant în ultimii ani, inclusiv la nivelul județului Satu Mare. “Fiind un județ de graniță, suntem mai expuși acestui fenomen, dar prin astfel de investiții moderne și măsuri ferme, sperăm să contribuim semnificativ la creșterea siguranței pe drumurile din județul Satu Mare și la reducerea impactului acestui fenomen asupra comunității. Acesta este un nou rezultat al cooperării excelente dintre Primăria Satu Mare și Consiliul Județean Satu Mare, colaborare pe care o vom continua pentru a îmbunătăți sistemul sanitar în folosul tuturor sătmărenilor” a spus Pataki Csaba.

 

 

 

Laboratorul din Satu Mare va gestiona aceste analize cu ajutorul unei echipe de trei specialiști: un biolog și doi chimiști cu înaltă calificare în domeniu. Aceștia vor respecta cele mai stricte standarde de calitate și promptitudine în procesarea analizelor.

Postare ( Sablon)

Fii primul care comentează

Lasă un răspuns

Sigla Informatia Zilei

Mita si votul ilegal se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 5 ani

Miercuri, 16 mai, Politia, Politia de Frontiera, Jandarmii si Pompierii si-au unit fortele intr-o campanie de informare si constientizare a satmarenilor asupra consecintelor mitei electorale si a votului ilegal. Cadrele unitatilor mai sus amintite au impartit fluturasi continand avertismentul “Mita si votul ilegal inseamna inchisoare!”. In contextul alegerilor locale, campania va fi derulata la nivel national, in perioada 10 mai – 10 iunie.