Serena, bătută de sora mai mare

Serena Williams, revenită în circuit după 14 luni de absență, a fost eliminată în turul trei la Indian Wells. Iar cea care a învins-o a fost sora mai mare, Venus. Aceasta din urmă s-a impus cu 6-3, 6-4 după o oră și 27 de minute de joc efectiv. A fost cea de a 29-a partidă din circuitul profesionist dintre surorile Williams, palmaresul fiindu-i favorabil Serenei, 17-12. În optimi, Venus o va întâlni pe letona Anastasija Sevastova (cap de serie numărul 21). De menționat că la meci a fost prezentă Simona Halep.

Într-un alt meci, Elina Svitolina (Ucraina/ cap de serie nr.4) a fost învinsă, în două seturi, scor 7-5, 6-3, de Carla Suarez Navarro (Spania, 27 WTA). Tot în turul 3 s-a înregistrat și eliminarea campioanei de anul trecut. Elena Vesnina, a treia favorită, învinsă în două seturi, 7-5, 6-2, de germanca Angelique Kerber.

În turneul de dublu, perechea Horia Tecău/ Jean-Julien Rojer (România/ Olanda), cap de serie numărul 6, a ratat calificarea în sferturi. Au fost învinși, scor 6-4, 7-6 (5), de frații Marc și Feliciano Lopez. Premiul pentru calificarea în optimi este de 90 de puncte ATP si 28.880 de dolari.