Sezonul intern de karting s-a încheiat cu Andrei Vajda și Mihai Temian pe primele locuri

Clasări pe podium la Cupa României

kartingPe pista Speed Park din Bacău s-a ținut zilele trecute Cupa României la karting, un concurs care a pus punct sezonului intern la acest sport. După ce au avut un sezon excelent în Campionatul Național, sătmărenii Andrei Vajda și Mihai Temian au terminat concursul din Bacău pe podium, pe locul 2.

Andrei a concurat la clasa KFJ alături de alți 11 concurenți. A fost primul la finalul primelor manșe din concurs (4 în total) însă a fost depășit când mai avea de parcurs 50 de metri. De partea cealaltă, Mihai Temian (foto-al patrulea din stânga spre dreapta), pilot la clasa pufo nu a putut trece de veteranul acestei categorii, de Andrei Margarit, cel care a reușit să-și mențină poziția de lider. La această categorie au fost 8 concurenți.

Tot în Bacău s-a aflat și premierul Victor Ponta pentru a-l urmări pe fiul său, cel care a concurat la clasa mini. La final, Andrei Ponta s-a situat pe locul al patrulea.

Una peste alta, a fost ultimul concurs intern din sezon, iar în ceea ce privește Campionatul Național la karting organizat de Federația Română de Karting, vă amintim că Andrei Vajda în vârstă de 12 ani este campion național la clasa KFJ pentru a 3-a oară. Mihai Temian, la 7 ani, debutant la clasa pufo, a avut un parcurs excelent. Tocmai de aceea este vicecampion național.

Pentru Andrei s-a încheiat doar sezonul intern, aceasta pentru că în cursul acestei luni va participa în Italia la o etapă de campionat mondial.

Cei doi sătmăreni sunt de la clubul Go Kart Team Satu Mare şi sunt antrenaţi de părinţii lor Călin Temian şi Zsolt Vajda. Totodată, aceştia doresc pe această cale să le mulţumească sponsorilor.