Simona Halep, învinsă de Garbine Muguruza, eliminată în semifinale la Australian Open

În mod surprinzător, cu toate că era cotată cu șanse mari la o victorie, Simona Halep, numărul trei mondial, a fost învinsă de Garbine Muguruza, scor 6-7 (8-10), 5-7, joi, la Melbourne, în semifinalele de la Australian Open.

Muguruza (32 WTA), mai slab cotată decât Simona, dar cu două succese în turnee de Grand Slam, a obţinut victoria după două ore şi 5 minute. Iberica, foarte ofensivă și agresivă, a pus mai tot timpul presiune pe tenismena noastră. Cu toate acestea, Simona Halep a avut șanse mari la o victorie, dar cea care a gestionat mai bine momentele decisive a fost Muguruza.

Primul set a fost unul foarte echilibrat, în care ambele jucătoare au avut avantaj la un moment dat. Halep a condus până la 3-2 după care Muguruza a făcut break și s-a desprins la 5-3. Dar Halep a revenit în joc şi a reuşit să egaleze (5-5) după care la 6-5 a avut două mingi de set pe care le-a ratat. Drept urmare s-a ajuns la tie-break. Muguruza a condus cu 3-0, Halep a făcut apoi patru puncte consecutive, reușind să salveze două mingi de set. A venit rândul româncei să aibă două mingi de set (7-6 şi 8-7), dar le-a ratat și în cele din urmă iberica a reuşit să se impună cu 10-8.

În actul secund Halep a reuşit să facă break la 3-2, s-a desprins la 4-2, apoi a avut 5-3, dar nu a reuşit să fructifice acest avantaj. Muguruza a întors soarta setului şi a câștigat cu 7-5, după patru jocuri câștigate consecutiv.

Una peste alta, Simona a avut un parcurs excelent pțnă în semifinale. Dar, așa cum s-a mai întâmplat, tenismena noastră a avut nervii slabi în semifinală, iar în momentele în care trebuia să dea dovadă de luciditate a clacat. Păcat, dar sezonul 2020 este abia la început și e timp de rezultate mai bune.

Garbine Muguruza va juca în finală cu americanca Sofia Kenin (15 WTA), care a dispus în prima semifinală de liderul mondial, australianca Ashleigh Barty, cu 7-6 (8-6) 7-5, un scor aproape identic cu cel din a doua semifinală. Este pentru prima dată în ultimii 22 de ani când finala se joacă între două jucătoare care nu se află în Top 10 WTA. Finala se va disputa sâmbătă dimineață în jurul orei 8:30.