Someșul Oar câștigă derby-ul cu Orașu Nou în minutul 90

Scorul de 2-1 (1-0), într-un meci restanță

oarCochetul teren de fotbal din Orașu Nou a găzduit miercuri un meci restanță între Talna și Someșul Oar. Practic s-au întâlnit primele două clasate din Liga a IV-a “Elite”, într-o partidă care a contat pentru etapa a 10-a. A fost un meci plăcut, pe o vreme decentă.

Liderul la zi din campionatul județean a început în forță și putea să închidă partida încă din primele minute. La 40 de secunde de la fluierul de start, Oarul putea să înscrie prin Marinaș, însă a trimis cu capul din careu pe portarul Șofran. Trei minute mai târziu, același Marinaș primește o centrare de la Puți, de pe partea dreaptă, și trimite cu capul în stâlpul din stânga al porții echipei Talna. O primă ocazie de partea gazdelor a venit în minutul 8, atunci când M. Pop bate bine un corner, iar mingea căzut pe transversală. Oarul a mai avut o șansă de a înscrie prin Cădar (min. 17) dintr-o lovitură liberă, la fel și Orașu Nou prin șuturile lui Ghiriti (min. 20) și al lui Homorozan (min.24). După aceste faze, echipa oaspete a deschis scorul prin Puți. A primit o pasă pe partea dreaptă, și din careu a țintit colțul lung al porții. S-a făcut 0-1, scor înregistrat și la pauză.

Repriza secundă a fost începută în forță de Oar. După o centrare care i-a aparținut lui Puți, Cădar prinde un vole de zile mari, din careu, însă Șofran s-a opus excelent și a trimis mingea în corner. Oar s-a mai văzut la câteva cornere după care gazdele au început să atace. Au avut o ocazie a atacantului P. Pop (min. 68), iar două minute mai târziu au egalat. Cozma a primit o pasă în careu de la Ghiriti și din alunecare a trimis mingea la colțul lung, a lovit stâlpul din stânga, iar apoi a întrat în plasă. Părea că meciul se îndreaptă spre o remiză însă Kirner nu a fost de acord. Intrat în minutul 81, s-a trezit cu mingea în careul Talnei la 5 metri și a trimis-o pe sub Șofran, stabilind scorul final, 2-1 pentru Oar (min.90).

Cu această victorie Someșul Oar se distanțează la patru puncte de Orașu Nou în Liga a IV-a “Elite”. Pentru Orașu Nou urmează un nou meci tare, tot acasă, duminică cu Luceafărul Decebal (locul 3). Oarul va evolua la Micula.

– Talna: Șofran – Smuczer, Cseh, Ghiriti, Homorozan, Pajzos, M. Pop, S. Erdei, P. Pop, M. Erdei, C. Cozma. Antrenor: Dacian Nastai.
– Oar: Dobrai – Fernea, Nagy, Silaghi (Kirner 81), Hanus, D. Botoș, A. Botoș, Petcuț, Puți (Matei 64), Marinaș, Cădar. Antrenor: A. Botoș.