Sorana Cîrstea învinge o favorită și merge în turul 3 la US Open

După unul dintre cele mai bune meciuri ale sale din ultimul an, Sorana Cîrstea s-a calificat în turul 3 la US Open. Tenismena din România a învins-o pe britanica Johanna Konta (13 WTA, cap de serie nr. 9) cu 2-6, 7-6(5), 6-4, după un meci care a durat două ore și 51 de minute.

Johanna a început mai bine partida și a câștigat primul set după 30 de minute, scor 6-2. Condusă cu 2-1 în setul second Sorana s-a mobilizat exemplar și a egalat scorul după un tiebreak în care a fructificat a patra minge de set (a condus cu 6-2, s-a impus în cele din urmă cu 7-5).

Setul decisiv a fost unul foarte echilibrat iar Sorana a fost cea care a făcut break-ul decisiv și, două mingi de meci ratate la retur, însă a închis partida cu un ultim set câștigat cu 6-4.

Cu această victorie Sorana Cîrstea şi-a egalat cea mai bună performanţă de la US Open calificare în turul al treilea la edițiile din 2009 și 2019.

În turul următor, Sorana o va întâlni pe Karolina Muchova (Cehia / 26 WTA, favorită 20), care a trecut de Anna Kalinskaya (Rusia, 110 WTA), scor 6-3, 7-6(4). Meciul se va juca în cursul serii de sâmbătă, după ora 18:00 și se va vedea pe Eurosport.
Sorana Cîrstea a rămas singura româncă prezentă pe tabloul principal de la US Open. Tot joi, Patricia Țig a pierdut în două seturi, scor 2-6, 1-6, meciul împotriva croatei Donna Vekic. Anterior au mai fost eliminate Mihaela Buzărnescu și Irina Begu.

Tot la US Open, perechea formată din românul Horia Tecău și olandezul Jean-Julien Rojer, s-a calificat, joi, în turul al doilea al probei de dublu. Tecău și Rojer s-au impus, scor (3) 6-7, 6-2, 6-4, în fața echipei Marcelo Arevalo/Jonny O’Mara (El Salvador/Marea Britanie).

În turul următor, perechea româno-olandeză se va duela cu echipa Juan-Sebastian Cabal/Robert Farah (Columbia, cap de serie nr. 1).