Spadasinii de la CS Satu Mare sunt vicecampioni naționali

Sătmărenii n-au reușit să-și apere titlul de campioni obținut anul trecut la Oradea

scrimaCampionatul Național de spadă, seniori-masculin s-a desfășurat în Satu Mare la sfârșitul acestei săptămâni, în sala de scrimă “Alexandru Csipler”. Dacă vineri s-a tras la individual, sâmbătă și duminică s-au înfruntat echipele. CS Satu Mare a devenit vicecampioana României.

La C.N. pe echipe, sau Superliga, au participat 8 echipe, printre care și CS Satu Mare. S-a jucat după sistemul fiecare cu fiecare, iar spadasinii sătmăreni au terminat pe poziția secundă, luând astfel medaliile de argint. Au pierdut doar în fața campioanei, Universitatea Craiova cu 15-14. În rest sătmărenii au câștigat cu Farul Constanța, CSU Târgu Mureș, Universitatea Craiova II, LPS Craiova, CS UNEFS București, și în ultima întâlnire cu CSM Oradea (45-26). Pentru echipa din Satu Mare, antrenată de Francis Csiszar au tras Andrei Radu, Adrian Szilagyi, Adrian Pop și Bertalan Arkosi. (foto)

Ghinionul a făcut ca Bertalan Arkosi să se accidenteze la mâna dreaptă în meciul cu CSU Târgu Mureș, înainte de “finala” cu U. Craiova. Sătmăreanul nu a mai putut să tragă, și tindem să credem că acesta este motivul pentru care ne-a fost suflat titlul de campioni pe care acești 4 patru sportivi l-au câștigat anul trecut la Oradea. Amintim că Arkosi este campionul național la spadă-individual, acesta a câștigat vineri în finala cu Sandor Nyisztor, scor 10-4.

Revenind la echipe, campionii ediției 2013 sunt sportivii de la Universitatea Craiova, Liviu Dragomir, Daniel Nică, Dorian Pîrvan și Alin Sbîrcia. Pe locul trei a terminat CSM Oradea, echipă formată din Marius Badea, Lucian Ciovică, Valentin Popa și Timoce Andrei.

Pentru băieții lui Francisc Csiszar urmează Cupa Mondială de la Paris, ce va avea loc la sfârșitul săptămânii viitoare atât la individual cât și pe echipe. Cei patru sătmăreni formează lotul național la spadă seniori. Același antrenor ne informează că deplasarea o va face și Bertalan Arkosi, deoarece accidentarea nu este chiar atât de gravă.