Spadasinii sătmăreni au concurat la Szolnok

La Szolnok a avut loc zilele trecute etapa a doua a turneului Olimpici la spadă copii. De la CS Satu Mare au participat un număr de 20 de sportivi, cu rezultate foarte bune.

Adam Maczka, la categoria de vârstă 11-12 ani a câștigat concursul, dintr-un total de 108 spadasini și un total de aproape 23 de ore de competiție, în timp ce la 13 ani, vizibil obosit a terminat pe 6. Marton Szep a tras la categoria 14 ani, acesta pierzând pentru intrarea în 8. La fete, Amarillisz Pallai la 11-12 ani s-a clasat pe 3, la under 10 Zsofia Kato a încheiat concursul pe 4, iar la 13 ani, Teodora Coste s-a clasat pe 6, iar Csilla Nagy pe 7. Acești sportivi minunați sunt pregătiți de Lehel Nagy și Francisc Csiszar.