Spania, Campioana Incontestabilă a EURO 2024: O Victorie Istorică
Spania, cu o performanță impecabilă, a reușit să se impună ca o forță dominantă în fotbalul european, adăugând încă un titlu impresionant în istoria sa.

Finala EURO 2024: Anglia – Spania

Spania a triumfat într-o finală dramatică, învingând Anglia cu scorul de 2-1.

Într-un meci plin de tensiune și răsturnări de situație, Spania a obținut victoria în ultimele minute. În minutul 47, Nico Williams a deschis scorul pentru Spania, beneficiind de o pasă excelentă de la Lamine Yamal. Anglia a răspuns în minutul 73, când Cole Palmer a egalat cu un șut spectaculos de la distanță, lăsându-l fără replică pe portarul spaniol.

Cu doar câteva minute înainte de final, în minutul 86, Mikel Oyarzabal a marcat golul decisiv pentru Spania, asigurându-le victoria într-un meci urmărit cu sufletul la gură de fani din întreaga lume.

Spania a ajuns în finala competiției după ce a terminat pe locul 1 în Grupa B, cu rezultate impresionante: 3-0 cu Croația, 1-0 cu Italia și 1-0 cu Albania. În optimile de finală, Spania a învins Georgia cu 4-1, în sferturi a eliminat Germania cu 2-1 după prelungiri, iar în semifinale a trecut de Franța cu 2-1.

Naționala lui Luis de la Fuente este singura care a câștigat toate meciurile de până acum la EURO 2024, fără a avea nevoie de lovituri de departajare.

Anglia s-a calificat în finală după ce a terminat pe locul 1 în Grupa C, cu rezultate de 1-0 cu Serbia, 1-1 cu Danemarca și 0-0 cu Slovenia. În optimile de finală, Anglia a trecut de Slovacia cu 2-1 după prelungiri, în sferturi a eliminat Elveția după penalty-uri, iar în semifinale a învins Olanda cu 2-1.

Selecționata lui Gareth Southgate, finalistă și la ediția precedentă, este considerată cea mai valoroasă echipă a turneului, având patru dintre cei mai bine cotați fotbaliști de la EURO 2024.

Spania, ocupanta locului 8 în clasamentul FIFA, are acum patru titluri continentale în palmares: 1964, 2008, 2012 și 2024. Anglia, locul 4 în clasamentul FIFA, a ajuns pentru a doua oară consecutiv în finala Campionatului European, după cea pierdută în 2021 împotriva Italiei.

Cele două echipe s-au întâlnit ultima oară în 2018, în Nations League, fiecare câștigând pe teren propriu.