Stancu aduce victoria României cu Finlanda

stancuNaționala României de fotbal a mai bifat marți o victorie în deplasare, în preliminariile Campionatului European 2016. Jucătorii pregătiți de Victor Pițurcă au făcut deplasarea în Finlanda pentru a juca în cea de-a 3-a etapă a Grupei F. O rundă cu succes, tricolorii s-au întors acasă cu trei puncte, care o ridică pe locul 2 în clasament. Românii au practicat un joc modest în prima repriză, la fel ca și gazdele. Fără un șut pe spațiul porții, s-au încheiat primele 45 de minute care au înfățișat un meci mediocru.

În cea de-a doua repriză, Finlanda nu a mai contat. Intrat pe teren în minutul 49, Sânmărtean a fost decisiv în victoria tricolorilor. Dintr-o lovitură de colț a lui Sânmărtean (min.54), Stancu se înalță și sparge gheața pe terenul din Helsinki. Două minute mai târziu, Ring este eliminat pentru cumul de cartonașe după ce l-a faultat din spate pe Sânmărtean. Scorul final de 2-0 a fost stabilit în minutul 83 când același Stancu primește o pasă excelentă la 20 de metri și înscrie dintr-un șut plasat pe colțul lung.

– Finlanda: Maenpaa – Hurme, Toivio, Moisander, Arkivuo – Ring, Sparv, Hetemaj (Pohjanpalo ’64) – Hamalainen (Markkanen ’74), Pukki (Riski ’46), Eremenko.
– România: Tătăruşanu – Luchin, Chiricheş, D. Grigore, Raţ – Hoban, Pintilii – Torje, Chipciu (Sânmărtean ’49), Tănase (Enache ’84) – Stancu (Rusescu ’86).

6. Insulele Feroe 3 0 0 3 1-6 0

Etapa următoare (14 noiembrie): Ungaria – Finlanda, România – Irlanda de Nord, Grecia – Insulele Feroe

Portar de 15 ani la Olimpia

Asculta acest articol Olimpia a avut numeroase indisponibilități pentru acest meci. Iar acestea au cântărit greu la finalul barajului. Unele