Steaua învinge Dinamo Kiev cu 2-0

Liderul Ligii I a învins aseară pe Dinamo Kiev, scor 2-0, prin golurile reuşite de Rusescu şi Tănase. Pentru că Gigi Becali l-a lăsat fără ceea ce Reghecampf vedea drept soluţie pentru postul de fundaş dreapta, brazilianul Rafael Cruz, tehnicianul s-a răzbunat aseară, contra lui Dinamo Kiev.

Trei inovaţii a făcut Reghe faţă de ultima partidă. În poartă l-a introdus pe puştiul de 17 ani Valentin Cojocaru, Gardoş a luat locul accidentatului Chiricheş, în timp ce în banda dreaptă a liniei defensive a intrat Prepeliţă.

Chiar dacă, în urmă cu puţin timp, din reşedinţa lui Becali răsuna un „niciodată nu îl veţi mai vedea pe Prepeliţă pe postul de fundaş dreapta”. Din păcate pentru antrenor, piteşteanul a fost din nou depăşit de situaţie, la fel ca în meciul cu Celtic (1-2). Dar restul echipei a mers foarte bine. Mijlocul a fost clar al românilor, acolo unde Bourceanu şi Pintilii au câştigat majoritatea duelurilor pentru balon. În benzi, Adi Popa şi Chipciu au făcut schimb de posturi, iar primul a reuşit să creeze superioritate, din gheata lui plecând cele mai periculoase centrări. Pe traseul Popa-Rusescu a venit şi deschiderea de scor, în minutul 32. Golgheterul a finalizat frumos, cu un şut la vinclu din afara careului.

În aşteptarea lui Râpă, Steaua s-a chinuit din nou pe dreapta, acolo unde Prepeliţă a demonstrat că nu poate face faţă. Mijlocaş de meserie, piteşteanul a avut nevoie atât de suportul lui Szukala, cât şi de cel al mijlocaşului dreapta pentru a face faţă atacurilor ucrainenilor. Cu probleme de plasament, deficitar şi la capitolul viteză, Prepeliţă nu poate fi o soluţie contra lui Ajax. Nici în atac Steaua nu a reuşit să scape de dependenţa de Rusescu. Nikolic nu s-a găsit, în primele 45 de minute, în nicio situaţie de a marca, muntenegreanul pierzându-se în lupte corp la corp cu fundaşii lui Dinamo. În schimb, Tănase, intrat după pauză, a dus scorul la 2-0, evidenţiind pana de idei şi lipsa de formă în care se află atacanţii Stelei.