Steaua îşi poate continua visul în Europa League

Meciul incepe de la ora 22.05

Chelsea – Steaua, de la ora 22.05, pe Pro TV, Digi Sport şi Dolce Sport

Singura echipă românească care a mai rămas într-o competiţie europeană, Steaua Bucureşti, întâlneşte azi de la ora 22.05, în manşa retur a optimilor Ligii Europa, Chelsea Londra. Steliştii au învins în primul meci de pe Arena Naţională cu 1-0, gol marcat de Rusescu.

Va fi un meci foarte greu, însă trebuie să trecem în revistă şi avantajele românilor. Am reuşit să-i învingem pe londonezi cu 1-0 în manşa tur ce a avut loc săptămâna trecută. Tot atunci, nu le-am permis să ne dea gol, astfel că dacă Steaua va înscrie pe Stamford Bridge, Chelsea va trebui să marcheze cu două goluri mai multe ca noi să se califice în sferturile de finală a Ligii Europa. Un alt avantaj ar fi acela că Steaua este într-o formă, am putea spune maximă, astfel că londonezii nu vor avea un meci uşor. Am dat dovadă că ştim să controlăm jocul foarte bine în apărare, însă nu aceasta ar trebui să fie arma steliştilor în această seară. Rămâne să vedem ce va alege Laurenţiu Reghecampf, dacă va opta pentru “clasica” autobază, sau va alege să joace defensiv cu un pressing sufocant şi ieşiri pe contraatac.

Deţinătoarea Ligii Campionilor din 2012, Chelsea Londra vine după un meci cu Manchester United din FA Cup, unde a reuşit să revină după ce a fost condusă cu 2-0, scor final 2-2. Au avut loc multe reveniri pe Stamford Bridge, să sperăm că în această seară nu va fi cazul, şi că îi vom lăsa pe londonezi să se concentreze pe alte competiţii.

Înainte să prezentăm echipele probabile încheiem cu vorbe frumoase spuse de specialistul în fotbal, Alin Buzărin, “Să mergem la Londra cu ceasurile date pe silent, să nu sune şi să ne trezească din vis.”

Echipe probabilie:

Steaua:Tătăruşanu, Latovlevici, Szukala, Chiricheş, Râpă, Pintilii, Bourceanu, Tănase, Chipciu, Popa, Rusescu.

Chelsea: Cech, Cole, Cahill, Ivanovic, Azpilicueta, Lampard, Ramires, Mata, Oscar, Hazard, Torres.

Extragerile pentru sferturile de finală vor avea loc vineri, 15 martie, la Nyon, Elveţia, de la ora 14.00.