Steaua s-a calificat în play-off-ul Ligii Campionilor

steauaDin cele patru echipe românești agrenate în competițiile europene de fotbal, Steaua este prima care s-a calificat mai departe după turul III. Campioana României a trecut de Dinamo Tbilisi și va juca în play-off-ul Ligii Campionilor.

În cea de-a doua manșă disputată marți pe Arena Națională, Steaua a făcut 1-1 cu echipa din Georgia, rezultat ce i-a permis să treacă mai departe. Vă amintim că în tur steliștii au câștigat cu 2-0. În ceea ce privește meciul marți, Steaua a deschis scorul în minutul 6 prin Latovlevici. Imediat după pauză s-a văzut egalată de Ustaritz, cel care a și închis tabela în minutul ’48. În jocul practicat de trupa lui Reghecampf s-a văzut o ușoară relaxare, poate și-au păstrat forțele pentru clasicul României din 11 august.

Play-off-ul Ligii Campionilor se va disputa în 20/21 – 27/28 august, acolo unde Steaua ar putea întâlni una din echipele Austria Viena, Legia Varsovia, NK Maribor, Ludogorets sau Shakhtyor Karagandy. Tragerea la sorți va avea loc vineri de la ora 13.00. Până în acest moment, Steaua este sigură de participarea în grupele Europa League.