Târgovişte câştigă uşor cu CSM Satu Mare

Sătmărencele au fost învinse cu 90-55 (40-32)

baschet66CSM Satu Mare a jucat miercuri în etapa a 7-a a Ligii Naţionale de baschet feminin, în deplasare la CSM Târgovişte. Gazdele au confirmat statutul de favorite şi s-au impus fără probleme.

Sătmărencele au început nesperat de bine meciul cu Orosz, Wampler, Cutaş, Jones şi Laza pe teren. Primul sfert l-au câştigat cu scorul de 18-13, însă au urmat trei sferturi în care „fetele lui Dan Fleşeriu” au făcut legea pe teren. Aşadar, în următoarele zece minute Târgovişte a întors scorul, iar la pauză avea 40-32. Cea mai mare diferenţă dintre cele două echipe s-a înregistrat în sfertul de după pauză. Sătmărencele l-au pierdut cu 28-10, iar încet s-a conturat o victorie la scor a echipei gazdă. Aşa s-a şi întâmplat, cu 22-13 după ultimele 10 minute, Târgovişte a câştigat în cea de-a şaptea partidă în Liga Naţională cu 90-55. Pe sferturi: 13-18, 27-14, 28-10, 22-13

Cea mai bună marcatoare din echipa noastră a fost Kortni Jones, cea care a înscris 18 puncte şi a avut patru recuperări. A fost urmată de Andreea Orosz – 14 puncte, 4 recuperări, Tabytha Wampler – 12 puncte, 4 recuperări, Cristiana Cutaş – 6 puncte, Eniko Laza şi Mihaela Adi câte două puncte, Monica Ivan a avut un punct.

“După 17 zile de pauză este foarte greu să pregăteşti echipa pentru două meciuri în trei zile, în condiţiile în care pe cea mai puternică am întâlnit-o prima. Am jucat şi cu gândul la al doilea meci unde teoretic avem o şansă în plus să scoatem un rezultat bun, şi din această cauză, am jucat mai economicos în repriza a doua, ca să ne menajăm forţele pentru Galaţi”, ne-a declarat antrenorul echipei, Petru Eleş.

Pentru statistică acesta a fost primul meci în care Petru Eleş şi Dan Fleşeriu s-au înfruntat în calitate de antrenori. Totodată a fost meciul cu numărul 20 între cele două echipe, scorul fiind net favorabil dâmboviţencelor, sătmărencele neînregistrând nici măcar o victorie.

Pentru CSM Satu Mare urmează meciul din cadrul etapei a 8-a. Fetele au o zi de pauză, iar vineri de la ora 18.00 vor juca la Galaţi, acolo unde speră într-o victorie, în fief-ul antrenorului echipei naţionale de baschet feminin a României, Florin Nini.