Tricolorii au pierdut şi în Norvegia

Scor 0-4 (0-2), în etapa a 3-a din Liga Naţiunilor

Naţionala României de fotbal a bifat din nou o înfrângere după ce joi a ratat calificarea la Europeanul de anul viitor. Băieţii lui Mirel Rădoi au pierdut la scor duminică, în Norvegia.

Mirel Rădoi a făcut 7 schimbări faţă de startul meciului cu Islanda. În afară de primele 10 şi ultimele 3-4 minute, ale primei reprize, tricolorii n-au creat probleme defensivei norvegiene. Am primit gol rapid, vedeta Haaland a fost găsită perfect de Odegaard în spatele apărării României şi l-a învins cu uşurinţă pe Tătăruşanu (min. 13). Portarul nostru a avut apoi câteva intervenţii salvatoare, dar nordicii au reuşit să-şi dubleze avantajul în minutul 39. Meling a trecut de Manea, a centrat în spatele defensivei noastre, unde l-a găsit pe Sorloth, care a trimis mingea în poartă, din puţini metri. 2-0 a fost şi scorul de pe tabelă la pauză.

Repriza secundă a venit fără mari schimbări în jocul României. Gazdele au mai marcat tot de două ori şi au obţinut meritat toate punctele puse la bătaie. În minutul 64, o minge ajunge cu şansă, după o deviere, la Odegaard, care îl lasă cu poarta goală în faţă pe Haaland. Golul de 4-0 îl înscrie acelaşi Haaland, după ce l-a driblat pe Toşca şi Burcă. Norvegia s-a distrat cu România, scor 4-0.

Norvegia – Jarstein, Elabdellaoui (Svensson, 79), Strandberg, Ajer, Meling – Normann (Midtsjo, 70), Berge – Odegaard (Linnes, 70), Elyounoussi (cpt., Hauge, 85), Haaland (King, 78), Sorloth. Selecţioner – Lars Lagerback.
România – Tătăruşanu (cpt.), Manea, Burcă, Toşca, Bancu, Cicâldău (Stanciu, 75), Creţu (Maxim, 75), Marin, Hagi (Mitriţă, 63), Puşcaş (Keşeru, 64), Iancu (Albec, 90+1). Selecţioner – Mirel Rădoi.