“U” Cluj – CS Adep Satu Mare 44-24 (18-13)

CS ADEP Satu Mare a pierdut meciul de la debutul pe a doua scenă handbalistică a țării. E drept, handbaliștii pregătiți de Dan Sebastian și Albert Kibedi au întâlnit un adversar tare, Universitatea Cluj, echipă cu o mare experiență, cu multe prezențe în primul eșalon al României.

Așa că diferența de scor, 44-24 (18-13 la pauză) nu trebuie să mire. Mai ales că în ultimele 8-10 minute în echipa sătmăreană au evoluat mai mulți juniori de 16-17 ani, lipsiți de experiență.

De la Dan Sebastian am aflat că echipa sătmăreană s-a ținut de Universitatea minute bune, mai ales în debutul celor două reprize când Universitatea a avut un avans de doar de 2-3 goluri. Dar experiența și-a spus cuvântul și treptat clujenii s-au distanțat și au câștigat în final la o diferfență de 20 de goluri.

Au marcat pentru Adep: Sergiu Varga – 11 goluri, Cristi Jurj – 5 goluri, Raul Pop – 4 goluri, Strugureanu 2 goluri și Baros 2 goluri.

Fiind la început de sezon, iată lotul Adep: Pogyină, Toth – portari; Baros, Varga, Vaștag, R. Pop, Morar, Jurj, Chiș, Saroz, Strugureanu, Nicoară, Grentzer, Reșetar, B. Podină – jucători.

În etapa următoare, programată sâmbătă 23 septembrie, CS Adep întâlnește la Satu Mare pe CSM Oradea.

Reghe vrea o altfel de Ligă

Asculta acest articol Laurențiu Reghecampf este de părere că actualul sistem competițional din România este depășit și nu mai corespunde