FOTBAL

Unirea Tășnad învinge CSM Victoria Carei în etapa a treia a Ligii 4 Elite

Unirea Tășnad învinge  CSM Victoria Carei în etapa a treia a Ligii 4 Elite
Unirea Tășnad a câștigat clar meciul din etapa a treia a Ligii 4 Elite împotriva CSM Victoria Carei cu 5-1, după ce a condus la pauză cu 2-1.

Sâmbătă după-amiază, pe terenul din Tășnad, s-a disputat al doilea meci al etapei a treia din Liga 4 Elite, unde Unirea Tășnad a primit vizita CSM Victoria Carei. Meciul a fost marcat de o vreme ploioasă, care a adăugat un plus de dificultate jocului, dar nu a împiedicat echipa gazdă să-și demonstreze superioritatea.

În prima partidă a etapei, desfășurată vineri, Ştiinţa Beltiug a oferit un spectacol deosebit în duelul cu CSM Olimpia Satu Mare II, meci în care s-au marcat nu mai puțin de 6 goluri.

Întorcându-ne la meciul din Tășnad, echipa locală a reușit să se impună cu un categoric 5-1 împotriva celor de la CSM Victoria Carei. Deși prima repriză a fost relativ echilibrată, Tășnadul a reușit să își asigure victoria în partea a doua a jocului.

Detalii ale meciului:

În minutul 2, Vajda Cristofer a deschis scorul pentru Tășnad, aducând echipa gazdă în avantaj. Careienii nu s-au lăsat impresionați și au restabilit egalitatea în minutul 20, când Nyilvan Rareș a marcat pentru CSM Victoria Carei. Totuși, Denis Cubaș a readus Tășnadul în avantaj în minutul 30, stabilind astfel scorul pauzei la 2-1.

Repriza secundă a fost dominată de echipa locală. Gabi Cădar a marcat primul gol al reprizei a doua dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri în minutul 60, majorând avantajul la 3-1. Marco Bota a contribuit și el la scorul final, marcând al patrulea gol în minutul 65. Mădălin Bolba a închis tabela în minutul 85, stabilind rezultatul final de 5-1.

Arbitri și componența echipei:

Arbitrul partidei a fost Neichi Sergiu, asistat de Pop Emanuel și Chiorean George, iar observatorul meciului a fost Kegyes Tibor.

Pentru Unirea Tășnad, au evoluat următorii jucători: Alex Șugar – Eduard Dobrai, Călin Vădan (cpt.), Marco Bota, Casian Rus, Denis Cubaș, Gabriel Cădar, Vajda Roland, Adrian Ciul, Vajda Cristofer, Mădălin Bolba. Pe banca de rezerve s-au aflat Florin Gorbe, Alexandru Coroiu, Cosmin Iuhas, Teodro Bîrle, Richardo Rus, Raul Iuhas, Cătălin Mașca și Raul Zbona. Antrenorul echipei a fost Cosmin Iuhas.

Pentru CSM Victoria Carei, au evoluat: Fekete Milan – Tempfli Lorant, Lucian Pașca, Mezei Manuel, Pozsonyi Peter, Nyilvan Bogdan (cpt.), Tempfli Marko, Nyilvan Rareș, Murvai Martin, Horvath David, Tempfli Patrick. Rezervele au fost Denis Petcu, Fulop Cristian, Tempfli Zalan, Darius Varga, Iulian Varga, Benke Edward, Keizer Richard și Ianis Malinetescu. Antrenorul echipei a fost Tabi Zsolt.

Perspective viitoare:

Pentru etapa următoare, Unirea Tășnad va juca tot pe teren propriu împotriva celor de la ACS Botiz, în timp ce CSM Victoria Carei va întâlni echipa Turul Micula, tot pe teren propriu.

Acest rezultat solid arată că Unirea Tășnad este într-o formă excelentă și va fi cu siguranță un adversar de temut în meciurile viitoare.