Victorie clară în al patrulea meci amical al sezonului

Kisvarda – FC Olimpia 2-4 (1-2)

olimpiaDupă două înfrângeri și un rezultat de egalitate, Olimpia a obținut o primă victorie în meciurile de pregătire din această perioadă. Formația sătmăreană s-a impus clar, în deplasare, scor 4-2 în fața echipei maghiare Kisvarda, nou promovat în Liga a II-a în acest sezon.

Chiar dacă a avut în componență mai mulți juniori, sau tineri care au evoliat în sezonul trecut la echipa a doua, formația sătmăreană a dominat trei sferturi din meci și a câștigat ambele reprize cu același scor, 2-1, rezultatul final fiind 4-2 penru echipa sătmărenă.

Olimpia a deschis scorul în minutul 20 prin juniorul Bâgiu care a finalizat o acțiune de atac colectivă. Gazdele au egalat în minutul 32 dar echipa sătmăreană a intrat în avantaj la vestiare după ce un fundaș de la Kisvarda a marcat în propria poartă.

Gazdele au început mai bine repriza secundă și au egalat rapid. Dar Olimpia revine în atac și trece în avantaj în minutul 70 grație golului marcat de Bura. Apoi, pe final sătmărenii mai înscriu o dată prin Toth Ferenc, jucător adus din Liga a III-a a Ungariei.

În prima repriză Olimpia a jucat în următoarea formulă: Şuta – Gâţ, Heil, Iuhas, Opriş, Ştef, Simon, Tillinger, Tamas, Cădar, Bîgiu. În partea a doua a meciului au evoluat: Băican – Ciul, Csik, Bălău, Ionescu, Muntean, Donca, Selagea, Lukacs, Bura, Toth.

Următorul meci al Olimpiei este programat pentru 29 iulie cu Mateszalka (Liga 4, Ungaria).