Victorie de senzație pentru voleibaliste!

CSM Satu Mare – LPS Piatra Neamț 3-1 în prima etapă a Diviziei A1

voleiEchipa de volei feminin a CSM Satu Mare a jucat miercuri în premieră în prima ligă din România. Sătmărencele au primit vizita echipei LPS Piatra Neamț, echipă care a terminat pe locul 7 în sezonul trecut al Diviziei A1.

Meciul de miercuri, din sala LPS “Ecaterina Both” din Satu Mare a fost unul de senzație, cu peste 300 de spectatori. Aceștia au avut ce să vadă timp de aproximativ două ore. Sătmărencele au început excelent meciul și s-au impus în primul set cu 25-17. Următorul a fost unul ceva mai echilibrat, după ce a fost condusă cu 5-0, CSM a egalat la 7, a condus apoi cu 11-8, pentru ca în final să câștige setul cu 25-21. Singura înfrângere a venit în partea a treia a meciului, aici, echipa oaspete s-a impus cu 25-10. Am intrat în setul patru pe care l-am condus de la început. Într-un final, Beata Vajda a adus punctul victoriei, 25-19 și totodată primul succes din istorie în Divizia A1 pentru o echipă din Satu Mare.

Au evoluat pentru CSM: Ivana Zburova, Beata Vajda, Adriana Matei, Alexandra Mișca, Allison Mc Cardy, Alexandra Molnar, Daniela Dobre și Viktoria Dedkova. Antrenor: Adrian Pricop.

Dacă tot suntem la început de drum să prezentăm și sistemul de desfășurare al Diviziei A1. Astfel, după încheierea sezonului regulat, sistemul de desfăşurare al Diviziei A1 va fi aproape acelaşi ca în sezonul trecut, cu play-off şi play-out, dar cu unele mici modificări, stabilite la Adunarea Generală a FRV din aprilie. Astfel, după disputarea celor 22 de partide din sezonul regulat se va trece direct la semifinale în turneul locurilor 1-4 (locul 1 cu locul 4 şi locul 2 cu locul 3, în sistemul “cel mai bun din cinci meciuri”), în cel al locurilor 5-8 (5 cu 8 şi 6 cu 7, în sistemul “cel mai bun din trei partide”) şi în cel pentru evitarea retrogradării (locurile 9-12: 9 cu 12 şi 10 cu 11, în sistemul “cel mai bun din cinci meciuri”). Vor urma finale şi meciuri de clasament, pentru locurile 1-2, 3-4 şi 5-6, toate în sistemul “cel mai bun din cinci partide”. Disputele pentru locurile 7-8 au loc în sistemul “cel mai bun din trei jocuri”.

Iar în ceea ce privește programul echipei noastre, sătmărencele vor susține următorul meci sâmbătă de la ora 19.00, în deplasare la Târgoviște.