Victorie dramatica dar meritata a baschetbalistelor satmarene in play-off

CSU Alba Iulia - CSM Satu Mare 60-62

CSU Alba Iulia – CSM Satu Mare 60-62 (28-35)

Joi de la ora 17.00, baschetbalistele de la CSM Satu Mare au jucat primul meci din play-offul Diviziei A, in deplasare, la CSU Alba Iulia.

Micuta sala s-a dovedit neincapatoare, in plus, aproximativ 30 de suporteri satmareni au facut deplasare pentru a-si sustine echipa favorita.

Dupa un meci care ne-a tinut cu sufletul la gura, echipa castigatoare a fost CSM Satu Mare, care s-a impus dramatic cu 62-60. Asta ne da incredere mare ca in meciul de pe teren propriu, de pe 12 aprilie echipa satmareana va obtine o a doua victorie si se va califica in semifinale.

Pentru aceasta deplasare, Dan Fleseriu s-a bazat pe Claudia Pop, Andreea Orosz, Amra Mehmedic, Annemarie Parau, Monica Ivan, Anita Meszaros, Rada Giurgiu, Shanika Freeman, Khadijah Whittington si Isabella Meszaros. Pe sferturi scorul a fost 21-19, 9-14, 15-15 si 17-12.

Primul sfert a fost unul foarte echilibrat, s-a mers cap la cap pana spre final, cand CSM a condus chiar si cu 19-14, adjudecandu-si prima parte, scor 21-19. Inceputul celui de-al doilea sfert le-a avut pe elevele lui Dan Fleseriu la conducerea jocului, reusind sa se desprinda in minutul 15 la 31-19. Insa gazdele au revenit in joc, iar in minutul 17 au redus din diferenta, scor 24-31. Insa si sfertul secund a apartinut tot CSM-ului care s-a impus cu 14-9, scorul pauzei fiind 35-28 in favoarea alor noastre.

Sfertul al treilea a fost din nou unul mai echilibrat, s-a jucat in viteza de la un cos la altul, CSU Alba Iulia apropiindu-se in minutul 22 la trei puncte, scor 34-37. Asta dupa ce atacurile noastre au ramas fara urmari pe tabela. In plus, gazdele au profitat de inexactitatile noastre si in aparare si s-au apropiat la un punct, 36-37, minutul 25 si 38-39, minutul 27. Partea a treia s-a incheiat la egalitate 15-15, pe tabela, 43-50.

Din nou startul ultimei parti a apartinut gazdelor, care s-au apropiat 47-50 si 50-52. Insa CSM a revenit, cu cinci minute inainte de final conducand cu 58-52. Pe final jocul s-a intaratat, 56-60, 58-62, iar echipa noastra a trait periculos ultimele secvente, dupa ce Amra Mehmedic a ratat de doua ori de langa panou. Insa victoria a fost a fetelor noastre care s-au impus cu 62-60.

Pentru CSM au jucat Claudia Pop 20 puncte, Shanika Freeman 15, Annemarie Parau 11, Khadijah Whittington 10, Andreea Orosz 4, Anita Meszaros 2, Amra Mehmedic si Monica Ivan.