Victorie lejeră în deplasare la Tg. Mureș pentru elevele lui Fleșeriu

Nova Vita – CSM Satu Mare 42-90 (29-36)

Tur de forță pentru baschetbalistele de la CSM

Baschetbalistele de la CSM Satu Mare au jucat miercuri, în cadrul etapei a 18-a a Ligii Naționale, în deplasare la Tg. Mureș cu Nova Vita. În acest sezon 2012-2013, atât în campionat cât și în Cupă echipa sătmăreană a ieșit de fiecare dată învingătoare din duelul cu mureșencele.

Așa s-a întâmplat și acum, CSM câștigând partida lejer, cu 90-42. Primul sfert a aparținut grupării din Satu Mare, care s-a impus cu 18-10. Apoi sfertul al doilea a fost unul mai echilibrat, gazdele impunându-se la limită, 19-18, scorul la pauză fiind 36-29 pentru CSM. Sfertul trei a fost dominat de fetele noastre, care au înscris 25 de puncte și au primit 7, scorul după 3 părți fiind 61-36 pentru formația vizitatoare. Și ultimul sfert a aparținut tot oaspetelor, 29-6.

Pentru CSM au jucat Florentina Ardeleanu 17 puncte, Utahya Drye 13 (9 recuperări), Andreea Orosz 10, Hajnalka Szlimak 5, Monica Ivan 10, Dara Kovacevic 8, Rada Giurgiu 7, Khadijah Whittington 6, Annemarie Părău 1, Shanika Freeman 13.

Urmează sâmbătă un joc important pentru elevele lui Dan Fleșeriu, pe teren propriu, cu CSU Alba Iulia, care va veni la Satu Mare cu noul antrenor, sârbul Miroslav Popov.

“Cupa Select” la fotbal copii

Asculta acest articol Sâmbăta stadionul Someșul găzduiește Cupa Select la fotbal copii. Competiția se adresează celor născuți după 01.01.2004 și