Victorie mare a Recoltei Dorolț!

S-a impus cu 3-2 (2-1) la Gaz Metan Mediaș II

Recolta Dorolț a realizat vineri o surpriză de proporții în etapa a 20-a din Seria 5 a Ligii a 3-a. Sătmărenii s-au întors cu toate punctele din deplasarea de la Gaz Metan Mediaș II (locul 6).

Cu trei jucători aduși de la prima echipă, gazdele au dominat la capitolul posesie (60%), dar și la raportul ocaziilor, 15-5 la șuturi pe poartă. Dar sătmărenii și-au văzut de treaba și s-au impus cu 3-2 (2-1). Gaz Metan a deschis scorul în minutul 29, după o ezitare a lui Oșan, dar sătmărenii au egalat zece minute mai târziu. Pe un contraatac, Reszler a făcut 1-1 pe tabelă. Același Reszler și-a dus echipa în avantaj în primul minut de prelungire al primei reprize, după un corner. Recolta a reușit să se distanțeze după pauză. În urma unei faze fixe, balonul a ajuns la Marius Pop, cel care cu șpițul a făcut 3-1 (min. 55). Gaz Metan a redus din diferență în minutul 65, iar în ciuda ocaziilor numeroase avute, Recolta s-a impus cu 3-2.

Recolta: Oșan – L. Vincze, Micaș, R. Ritli, Ionescu, Ștef, Șimon, Reszler (Toma 71), Mureșan (D. Pop 85), M. Pop (Goț 90+1), D. Vincze (S. Meșter 90). Antrenor: Zoltan Ritli.

Cu această victorie, sătmărenii au părăsit ultima poziție din clasament. Au egalat la puncte (8) echipa FC Bistrița.

În etapa a 21-a, Recolta va juca pe 5 aprilie pe teren propriu împotriva echipei ASA Tg. Mureș II (locul 11). Meciul va începe de la ora 17:00.