Victorie prețioasă și locul 3 în serie pentru echipa sătmăreană

FC Olimpia – ASA Târgu Mureș 1-0 (0-0)

oli1Victorie foarte importantă obținută de Olimpia în fața uneia dintre canditatele la promovare, ASA Târgu Mureș. O victorie muncită, venită după mari eforturi, pe final de meci.

Dar o victorie meritată pentru că Olimpia a fost echipa cea mai bună fie doar prin numărul ocaziilor de gol. Dar a mai fost și altceva la mijloc, dăruirea, disciplina tactică, încrederea în sine și, nu în ultimul rânnd, aportul suporterilor. Dar, și trebuie să recunoaște asta, Olimpia a avut și noroc. Dar norocul face parte din joc.

Olimpia a început bine meciul și în minutul 5 a avut prima ocazie de gol. Zsiga a centrat de pe partea stângă iar lovitura de cap a lui Bujor a fost reținută greu, în doi timpi, de portarul Viciu. Câteva minute mai târziu faza se repetă cu aceiași jucători la pupitru, dar lovitura de cap a lui Bujor trece peste poartă. Urmează apoi zece minute de joc între cele două careuri după care Zsiga iese la rampă cu două șuturi. Dar unul este reținut de portar iar al doilea, de la 16 metri, trece la o palmă de stâlpul drept al porții mureșene. Între timp au avut și mureșenii o mare ocazie de gol, dar șutul lui Buhăescu, din 8 metri este reținut de Șuta pe linia porții. Dar, în a doua parte a reprizei, jocul devine treptat plicticos, fără faze de poartă pentru că ambele echipe joacă extrem de prudent. Așa că pauza este o izbăvire pentru toată lumea.

După pauză, minute în șir nu se întâmplă nimic important în teren, Olimpia atacă anemic în timp ce mureșenii nu arată că ar avea o echipă o echipă capabilă să câștige în deplasare. Dar Tiberiu Csik simte că echipa lui nu are forța să penetreze apărarea bine organizată a oaspeților și face o schimbare care avea să se arate inspirată la final. Iese mijlocașul Molnar și intră Feier, un vârf mobil, puternic apt pentru a se lupta cu puternica apărare a celor de la ASA. Apărare în care a excelat un fost sătmărean, Valter Heil. Dar până la golul aducător de 3 puncte, Zsiga a ieșit din nou la rampă cu două șuturi periculoase. Dar odată portarul Viciu a respins balonul iar a doua oară șutul mijlocașului sătmărean a trecut pe lângă poartă. În fine, în minutul 86 a venit golul victoriei sătmărene. Zsiga a recuperat un balon din picioarele lui Patriche, a centrat de pe partea stânga, balonul a ajuns la Feier, vârful sătmărean a pivotat frumos pe lângă Heil și a marcat cu un șut expediat de la 10-12 metri. Așa s-a scris victoria de sâmbătă a Olimpiei, victorie care a dus formația sătmăreană pe locul 3 în clasamentul seriei.

– Olimpia: Șuta – Muntean, Bălău, C. Ene, Iuhas – Molnar (55 Feier), Swarczkopf, Villand, Zsiga – Bujor (85 MIcaș), Lemac (80 Kinczel). Antrenor: Tiberiu Csik.

– ASA: Viciu – Homei (85 Miclea), Heil, Patriche, Szilagyi – Cioinac, Al. Dan – Bumba (33 Roman), Buhăescu, Aniţiu – Salem (74 Crețu). Antrenor: Eduard Iordăescu.

A arbitrat corect Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe) ajutat de Gero Szabo și Alexandru Cerei (ambii din Cluj).