Vointa Sebeș – CSM Satu Mare 27-18 (12-10)

handbal

Într-un meci important din etapa a 15-a a Diviziei A la handbal masculin, miza fiind locul 3 din serie, CSM Satu Mare a întâlnit, duminică seara, în deplasare, pe CS Voința Sebeș. Din păcate handbaliștii sătmăreni au pierdut acest meci, la o dieferență destul de mare, 27-18 (12-10).

Dar, cum se poate deduce din rezultat, prima repriză a fost echilibrată, scorul fiind egal până aproape de finalul celor 30 de minute când gazdele au marcat două goluri cosecutive și au intrat la cabine cu 12-10.

În partea a doua meciului și-au menținut avantajul de 2-3 goluri până în minutul 53 când scorul a fost 22-18. Apoi, pe fondul unui joc dur practicat de gazde, Voința s-a distantat și a câștigat meciul cu 27-18. De menționat că sătmărenii au ratat trei lovituri de la 7 metri în ultimele 5 minute, prin Chira (2) și Morar (1).

Pentru că am pomenit de jocul dur practicat de gazde, trebuie să precizăm că doi jucători sătmăeni au căzut victime sebeșenilor. Cr. Jurj fost lovit la un braț și nu a mai putut continua jocul din minutul 20, iar portarul Cioroiu a fost busculat de un adversar care s-a prăbușit peste el în semicerc. De altfel, cunoscând reputația gazdelor, conducerea CSM-lui a soliciat observator la aceste meci. Dar, în mod inexplicabil, Federația a “uitat” să trimită oficialul solicitat.

Marcatori pentru CSM:Chira 7/6 din 7m, Morar 4, Clipea 4, Mateș 2, Pop a 1. Au mai jucat Cioroiu (7 interventii), Pogyină, Ungar, Ciaca, Mureșan, Ra. Pop, Cr. Jurj, Tătar. Alte rezultate din etapa a 16-a, cu mențiunea că HC Argeș a stat:

– CSS Sighișoara- HCM Făgăraș 30-31

– Național Sighișoara – CSM Oradea 31-42

– Univ. Cluj – Univ. Craiova 41-35

– Academian Baia Mare – HC Sibiu 24-22

Picture 2

CSM Satu Mare va juca în 10 martie un meci restanță la HC Sibiu, iar etapa viitoare este programată pentru 16 martie, când CSM va juca acasă cu Argeș Pitești.