2 judokani de la CSM-Unio Satu Mare medaliați cu bronz la C.N. U12

La sfârșitul săptămânii trecute s-a desfășurat Campionatul Național de judo U12 și U14. Gazda ediției a fost Brașov, iar evenimentul a fost împărțit în două zile. În total, pe tatami au urcat în jur de 900 de sportivi din toată România. Antrenorul Mihaly Terely ne informează că CSM-Unio Satu Mare a reușit să obțină două medalii de bronz, ambele la U12. Dihenesz Maya a intrat în concurs la categoria +57 de kilograme, iar în lupta pentru medalia de bronz a învins o sportivă din Bistrița. Aceeași medalie a cucerit-o și Ema Szilagyi la categoria de 52 de kilograme.

Altfel, la categoria U14, Gyorgy Bettina a pierdut lupta pentru bronz și încheiat pe locul 5 la +63 de kilograme.
Sportivii sătmăreni sunt antrenați și de Ramona Igna.

Urmează Cupa României la seniori, competiție programată pentru două săptămâni la Poiana Brașov.