Sportivii satmareni au fost premiati la Primaria municipiului

Marți, 13 mai, la ora 13 în Sala Mică de ședințe a Primăriei municipiului Satu Mare au fost premiați 29 de sportivi sătmăreni.

Tinerii premiați sunt practicanți de volei, șah, atletism și judo.
Voleibaliștii care au obținut rezultate deosebite au fost antrenați de Oivdiu Groza. Ei sunt Denisa Mocar, Beata Vaida, Daiana Adamcsik, Alexandra Molnar, Natalia Acs, Adriana Matei, Natalia Preda, Alexandra Mișca și Andreea Maxim.
Geiger Alexandru a obținut locul I la Campionatul Național de Juniori șah rapid și locul III la Campionatul Național Juniori șah blitz. Marian Radu Doroș a obținut locul I la Campionatul Național  de Juniori de șah dezlegări iar, Gabriel Alin Angheluș a obținut locul III la Campionatul Național de juniori șah rapid. Șahiștii au fost instruiți de profesorul de la LPS George Ardelean. Atletul  Mark Fischer a câștigat locul II  la Campionatul Internațional Rumi Childrens Games și a fost antrenat de Marius Glodean.
La Cupa României la Judo, Cristian Armand Șereș a ocupat locul 2 la categoria de 60 de kilograme, Remus Mircea Lazea a ocupat locul I la categoria de 66 de kilograme, Marian Sandu Halas a ocupat locul I la categoria de 81 de kilograme, Gheorge Cristian Bădărlău a ocupat locul I la 90 de kilograme și Lorand Samel a ocupat locul I la categoria de 100 de kilograme. Judocanii au fost antrenați de Marian Halas.
De la Clubul CSM Voința s-au remarcat la competițiile de șah Vlad Victor Brabaure care este campino național la seniori, Alexandra Ioana Ticovan, Octavian Ianis Pădureanu, Sebastian Dumitru Coroian, Valentin Rareș Bobei și Dariana Cezara Luca care au câștigat medalii la competițiile de șah județene și intrajudețene. Ei au fost antrenați de Sorin Ciprian Muntean.
La eveniment au fost prezenți primarul doctor Dorel Coica, viceprimarul Radu Roca, city managerul Dan Băbuț, Corina Crețu și candidatul PSD pentru Colegiul 2 Ovidiu Silaghi.