3 goluri în opt minute pentru sătmăreanul Bicfalvi, în Rusia

Cel mai valoros fotbalist sătmărean al momentului, careianul Eric Bicfalvi continuă să se simtă excelent în Rusia, la FC Ural. Cu meciuri foarte bune făcute în campionat, Bicfalvi s-a remarcat miercuri și în Cupa Rusiei.

În doar opt minute, mijlocașul român a realizat hat-trick-ul. În meciul din deplasare cu Veles Moscova (echipă din eșalonul al doilea), Bicfalvi a egalat din penalty în minutul 86, și-a dus echipa în avantaj marcând cu capul în minutul 89 și a stabilit scorul final de 3-1 în minutul 90+4. De remarcat că ultimul gol l-a înscris de la centrul terenului, din jumătatea proprie, după ce toată echipa Veles era în careul advers pentru o ultimă fază fixă.

Pentru Ural a fost a doua victorie din Grupa A, pe care echipa din Ekaterinburg a câștigat-o, și s-a calificat în optimile Cupei Rusiei.

Eric Bicfalvi a ajuns la 6 goluri marcate pentru Ural în actualul sezon, în toate competițiile.

Nu are loc la naționala României…

Deși este un jucător în formă, care nu stă pe bancă la echipa de club, careianul Eric Bicfalvi nu are loc la naționala României… Careianul s-a aflat pe lista preliminară pentru “tripla” cu Islanda, Norvegia și Austria. Dar nu a primit convocarea finală din partea lui Mirel Rădoi. Cine știe, poate la următoarele acțiuni ale naționalei va fi chemat.