Sătmăreanca Dora Kovacs campioană națională la judo

Iar Mihaela Faur a câștigat bronzul

Școala de judo sătmăreană, ne referim la cea de la Clubul Sportiv Unio,  și-a dovedit încă odată valoarea. Prezent cu patru sportivi la Campionatul Național de judo pentru juniori, luptă la sol, Clubul Sportiv Unio Satu Mare a obținut două medalii prețioase la această importantă competiție.

Cea mai prețioasă medalie, cea de aur, care răsplătește pe câștigătoarea titlului național, a fost câștigată de Dora Kovacs la 57 kilograme. Până la treapta cea mai înaltă a podiumului de premiere, eleva reputatului antrenor Mihaly Terely, a câștigat patru meciuri, toate prin ippon. De menționat faptul că sportiva sătmăreană este la a treia medalie cucerită în acest an la competițiile naționale. A doua medalie, una de bronz, a fost cucerită de Mihaela Faur (+57 kg). Mihaela, care mai are în palmares alte patru medalii cucerite în 2012, ar fi putut mai mult în concursul de la Baia Mare, dar s-a accidentat la umăr în semifinale. De menționat că ambele sportive au devenit campioane naționale în concursul pe echipe. Dar nu pentru CS Unio, pentru că clubul sătmărean, nu a putut alinia o echipă completă în aceată competioție, ci pentru CSM Cluj. Ceilalați doi sportivi de la CS Unio, Florin Faur și Albert Troba, au rămas fără medalii dar au concurat bine. Florin Faur a terminat concursul pe locul 5 fiind învins în finala pentru bronz în timp ce Albert Troba, a ieșit mai repede din concurs, după o victorie și o înfrângere.