Luptătorii au participat la un puternic turneu în Ucraina

Sâmbătă și duminică, la Mukacevo, în Ucraina avut loc un puternic grand prix de lupte.

Au fost înscriși în total 280 de sportivi din 10 țări, printre care și câțiva de la CS Satu Mare-Cetate Ardud: Paul Oros (28 kg), Marian Zaha și Felician Chiș la 32 kg, Andrei Buzilă (35 kg), care vor concura la copii, Cătălin Dângă (42 kg), Mădălin Bulgăr (54 kg), Ovidiu Lăpuște (69 kg), Cristian Sabo (76 kg), Patric Moroz (85 kg) și Lenard Berei (100 kg) la cadeți. Clubul sătmărean a cucerit două locuri trei prin Andrei Buzilă și Lenard Berei, Patric Moroz a încheiat competiția pe 5, iar Paul Oros, Mădălin Bulgăr și Cristian Sabo s-au clasat între locul 5 și 8. Au fost categorii la care au luptat nu mai puțin de 35 de sportivi. În urma clasamentului pe națiuni, echipa de cadeți a României s-a clasat pe trei, grație și prestațiilor sătmărenilor. Lotul național mulțumește Primăriei Ardud pentru găzduire, iar luptătorii pregătiți de Feri Szabo și Tudor Barbul lui Sorin Lăpuște pentru sprijinul acordat. Urmează sâmbătă Cupa României la juniori, iar mai apoi, la Ardud, “Cupa 1 Decembrie”.