16 pescari s-au întrecut la prima ediţie a concursului de pescuit sportiv ‘’Pescar hoinar’’ de la Boghiş

Sâmbătă, 20 aprilie 2013, Vasile Bereş din cadrul Penitenciarului Satu Mare a organizat pe balta de pescuit ‘’La Stuf’’ de la Boghiş prima ediţie a concursului de pescuit sportiv ‘’Pescar hoinar’’.

Startul competiţiei la care s-au înscris 16 pescari sătmăreni s-a dat la ora 7, de bună dimineaţa, evenimentul ajungând la final la ora 16. A fost o competiţie frumoasă, mai ales că vremea a ţinut atât cu organizatorii, cât şi cu pescarii. Imagini din timpul competiţiei găsiţi pe www.vasileberes.ro. Capturile au fost cântărite, iar clasamentul final a fost următorul< locul I, cu o cantitate de 5,6 kg peşte prins, a fost câştigat de Adrian Sava. Pe locul al doilea, cu 4,370 kg, s-a situat Adrian Nagy, iar locul al treilea a fost ocupat de pescarul Ioan Iuga cu 2,340 kg peşte.

Premiul special pentri cea mai mare captură a fost câştigat de Adrian Sava, care a scos din baltă un crap de 2,42 kg. În total, cei 16 pescari au prins 22.01 kg de peşte, crap, amur, lin şi caras. În cadru festiv, ocupanţii primelor trei locuri au primit cupe şi diplome, cum a primit şi pescarul cu cea mai mare captură, iar celorlalţi concurenţi le-au fost acordate diplome de participare.