Baschetbalistele la a cincea victorie în Liga Națională

CSM Satu Mare – U. Cluj 72-52 (44-22)

baschetSala LPS “Ecaterina Both” din Satu Mare a găzduit sâmbătă meciul CSM Satu Mare – Universitatea Cluj-Napoca, contând pentru etapa a 9-a din Liga Națională de baschet feminin. Sătmărencele au jucat pe propriul teren după patru deplasări și au reușit să se impună fără probleme cu 72-52. Au înregistrat a cincea victorie în campionat.

Antrenorul Petru Eleș a început partida cu Cutaș, Wampler, Kortni, Laza și Orosz. Doar în primele minute clujencele ne-au creat mici probleme, la jumătatea primului sfert ne-au condus cu 10-8, însă CSM a revenit și s-a distanțat pe tabelă, câștigând primele zece minute cu 21-14. Următoarele două sferturi au fost câștigate categoric de CSM cu 23-8 și 18-6. Sătmărencele au avut 34 de puncte avantaj înaintea ultimului sfert, cel pe care avea să-l piardă cu scorul de 24-10.

Cea mai bună marcatoare s-a dovedit a fi Eniko Laza cu 17 puncte, urmată de Kortni Jones – 16 puncte, Tabytha Wampler și Andreea Orosz câte 15 puncte, Cristiana Cutaș – 5 puncte, Bianca Voica – 2 puncte, iar Monica Ivan și Valentina Bolba au avut câte un punct.

CSM Satu Mare ocupă poziția a cincea în clasamentul Ligii Naționale cu 14 puncte. În etapa a 10-a sătmărencele vor juca în deplasare la Danzio Timișoara, meci programat în 30 noiembrie. Rezultate și clasament:

– Târgoviște – Galați 109-55

– Satu Mare – Cluj 72-52

– Alexandria – Timișoara 60-44

– ICIM Arad – Nova Vita 79-36

– Rapid – Sepsi 51-81

– Craiova – Alba Iulia 53-103

– Oradea – Brașov 68-85