Germania și Ghana au făcut un meci memorabil la Mondial

S-a terminat 2-2 (0-0), dar africanii au fost aproape de o victorie

(SP)BRAZIL-FORTALEZA-WORLD CUP 2014-GROUP G-GERMANY VS GHANA-FANSSfârșitul de săptămână ne-a oferit mai multe meciuri la Mondialul din Brazilia, contând pentru etapa a doua din grupe. Germania și Ghana au jucat sâmbătă o partidă spectaculoasă, în care africanii au fost aproape de o surpriză.

În prima repriză, cele două echipe nu au riscat prea mult, au alternat acțiunile ofensive. A venit partea a doua în care Germania a deschis scorul prin Goetze (min. 51). Nemții s-au aflat în avantaj doar trei minute, pentru că Andre Ayew a restabilit egalitatea. Ghana a preluat conducerea (min. 63), Lahm a greșit o minge la mijlocul terenului, iar Asamoah Gyan a scăpat spre poartă și l-a executat pe Neuer. Germanii au egalat prin Miroslav Klose, care a împins mingea în plasă în minutul 71.

Germania rămâne pe primul loc în Grupa G cu patru puncte, este urmată de SUA (care joacă pentru etapa a doua cu Portugalia duminică) cu 3 puncte, Ghana – 1p, Portugalia – 0p.

Record egalat de Miroslav Klose

kloseGermanul Miroslva Klose a marcat golul egalizator în meciul cu Ghana (scor 2-2). Prin acesta, l-a egalat pe brazilianul Ronaldo în clasametul golgheterilor all-time ai Cupei Mondiale de fotbal. Amândoi au marcat câte 15 goluri.  În vârstă de 36 de ani, Klose se află la a patra Cupă Mondială, în timp ce Ronaldo a reușit cele 15 goluri în doar trei ediții ale competiției (1998, 2002, 2006). Atât Klose cât și Ronaldo, au marcat “golul 15” împotriva Ghanei, la turneul găzduit de țara rivalului: Ronaldo la Germania 2006, iar Klose la Brazilia 2014.

Messi a adus o nouă victorie pentru Argentina, în Grupa F. A marcat singurul gol al partidei Iran, abia în minutul 92.

Un meci cu foarte multe goluri s-a jucat vineri seara între Franța și Elveția. Francezii au demonstrat încă o dată că sunt în mare formă după ce au câștigat cu 5-2.

Prezentăm alte rezultate înregistrate în week-end și situația în clasamente înaintea ultimei etape: