Simona Pop, pe locul 2 la Cupa României

podiumSala Flămânda din Complexul Sportiv Tomis din Constanța a găzduit miercuri Cupa României la spadă feminin, un concurs la care au participat cele mai în formă sportive din România.

La start s-au aliniat 28 de spadasine de la diverse cluburi din România, printre ele numărându-se și sătmărence. Astfel, Simona Pop (Steaua) a ocupat într-un final locul 2 după ce a pierdut ultimul act cu Maria Udrea (Steaua) cu 10-11. De menționat că înainte de finală, Pop a trecut de Ana Maria Brânză cu scorul de 14-12. Iar sătmăreanca Amalia Tătăran (Dinamo) a avut un parcurs extrem de bun. În tabloul de 8 a reușit să o elimine pe Simona Gherman (Steaua) cu 15-12.

În semifinală a pierdut în fața Mariei Udrea cu 12-15, iar apoi a urmat lupta pentru locul trei. Acolo a întâlnit-o pe Ana Maria Brânză, de care a fost învinsă cu 15-8.

Urmează proba pe echipe, iar apoi cele masculine.