Egal cu Timișoara, calificare în play-off (Galerie foto)

Olimpia – ACS Politehnica 0-0

olimpiaOlimpia a încheiat la eglitate, scor 0-0, meciul cu ACS Politehnica Timișoara, meci disputat în etapa a 20-a a Ligii a II-a. Un rezultat bun, un punct important obținut de formația sătmăreană în fața celei mai bune echipe din serie, probabil viitoare divizionară A.

Dar, foarte important, acest punct califică matematic formația sătmăreană în play-off-ul campionatului. Olimpia a acumulat acum 25 de puncte în timp ce CSM Râmnicu Vâlcea, care a pierdut la Caransebeș, a rămas cu 21 și nu ne mai poate ajunge în clasament pentru că doar un meci în program, cu Fortuna, cel care va fi câștigat la masa verde.

Meciul de miercuri a fost, cel puțin în prima repriză, disputat, spectaculos, de o bună calitate, peste multe jocuri văzute în acest sezon la Satu Mare. În prima repriză “vioara întâi” a fost Olimpia, situație în care ne-am dori s-o vedem și în alte meciuri. De altfel, prima ocazie i-a aparținut lui Heil, cap peste poartă din 6 metri. A ieșit apoi la rampă Adi Sălăgeanu, cel mai bun jucător de pe teren. În minutul 17 el a executat o lovitură liberă de la mare distanță, peste 30 de metri, iar balonul a lovit stâlpul din dreapta portarului Pap. Două minute mai târziu Sălăgeanu execută o lovitură liberă asemănătoare cu cea de mai devreme, dar Pap scoate salvator de sub bară. Tot Sălăgeanu, de pe aceeași parte, dar de la distanță mai mică execută alte două lovituri libere, dar de fiecare dată portarul Pap a fost la post.

În acest timp timișorenii au expediat câteva șuturi de la distanță, nu foarte periculoase și au avut câteva incursiuni prin Pedro Henrique și Elek, dar nu foarte periculoase.

În partea a doua a meciului, jucătorii Politehnicii ies mai deciși de la cabine, antrenorul Dan Alexa îl introduce în teren pe experimentatul Ovidiu Petre, iar jocul capătă mai multă claritate și vigoare. Iar în minutul 47 a venit prima lor ocazie clară, șut Scutaru de la 20 de metri, balonul fiind respins greu de portarul Anca.

În minutul 55 sătmărenii cer henț la centrarea lui Rus care a lovit mâna lui Neagu. Asistentul a ridicat fanionul, dar centralul a făcut semn ca jocul să continue. Urmează apoi o mare ocaziei a Politehnicii. În minutul 76 șutul din şase metri al lui Elek este respins de un fundaş Munteanu aflat în cădere, mingea ajunge la același Elek, care trage în portar şi obţine doar corner. În minutul 89 Adi Sălăgeanu vede al doilea cartonaș galben, apoi pe cel roșu și va fi suspendat în meciul cu FC Olt. Meciul se încheie cu șutul lui Henrique, reținut fără probleme de Anca.

Cam așa arătat meciul de miercuri în care cele două echipe și-au împărțit perioadele de dominare fapt care ne face să concluzionăm că rezultatul este echitabil.

– Olimpia: Anca – Muntean, Mureşan, Heil, Iuhas – Villand, Onicaş – R. Rus (85 Faur), Selagea, Sălăgeanu – Mărkuş (62 Feier).
– ACS Poli: Pap – Melinte, Cânu, Scutaru , Neagu – Belu (30 Bărbuț), Popescu (61 Poparadu), Trandu (46 Ov.Petre), Boldea – Elek, Henrique.

Declarații după meci

– Dan Alexa: Olimpia este o echipă foarte bună acasă, de luptă, care pune presiune mai ales prin Sălăgeanu. Am obținut un punct important pe terenul echipei care nu a pierdut în acest sezon. Este una dintre cele mai grele deplasări pe care le-am avut până acum.
– Tiberiu Csik: Felicit întreaga echipă, pe toți sportivii. Ne-am îndeplinit obiectivul, ne-am calificat în play-off. Acum ne propunem să urcăm cât mai sus în clasament și cred eu că putem. N-au fost mari diferențe între noi și primele două clasate. Consider că puține echipe pot face față cu lotul pe care-l avem acum.
– Sălăgeanu: Olimpia trebuia să câștige meciul cu Timișoara, ne-am creat mai multe ocazii față de ei. Ne dorim mai mult, am demonstrat că Olimpia are puterea să lupte pentru un loc mai bun. Ne pare rău că nu am câștigat.

În minutul 61 timișorenii au rămas fără Ov. Popescu, care s-a accidentat grav după un duel cu Villand. Timișoreanul s-a dezechilibrat în săritură, a căzut rău, pe braț și și-a luxat cotul. A fost dus de urgență la Spital iar oasele au fos puse la loc sub anestezie. Timișoreanul va fi indisponibl cel puțin 4 săptămâni după această accidentare

Cifre Olimpia

– 340 de zile au trecut de când Olimpia Satu Mare nu a pierdut pe teren propriu. Se întâmpla cu Gloria Bistrița (0-1, 12 aprilie 2014).
– 16 ani de la ultima victorie a Olimpiei din Divizia A (1-0 cu Gloria Bistrița, 20 martie 1999)
– 4 echipe neînvinse pe teren propriu în acest sezon, printre care și Olimpia.
– 0 goluri de la 11 metri pentru Olimpia. 0 penalty-uri primite în acest sezon.
– 0 golgheteri. Olimpia este singura echipă din serie fără un jucător cu mai mult de un gol marcat în sezon. Alexandru Boștină avea două reușite, transferat între timp la Caransebeș.