Finală extrem de echilibrată la baschet feminin

baschetMiercuri și joi s-au jucat meciurile 3 și 4 din cadrul finalei Ligii Naționale de baschet feminin. Un ultim act extrem de echilibrat, cu CSM Târgoviște și Sepsi Sfântu Gheorghe, cele mai bune echipe din România.

Sepsi a pornit de la 2-0 la general după victoriile obținute pe teren propriu, săptămâna trecută. Echipa din Târgoviște, antrenată de fostul sătmărean Dan Fleșeriu, nu a depus armele. În meciul trei nu a reușit să conducă deloc în cele patru sferturi. S-a terminat la egalitate astfel că au mai fost nevoie de două reprize suplimentare. CSM a câștigat în cele din urmă cu 79-77. În meciul 4 de joi, Sepsi a început curajos, a câștigat primul sfert însă s-a văzut depășită în următoarele trei. S-a terminat 69-56 pentru Târgoviște, iar scorul la general a devenit 2-2.

Ultimul meci se va juca duminică de la ora 17.00 în sala “Kati Szabo” din Sfântu Gheorghe. Se va juca cu trofeul pe masă în direct pe Dolce Sport.