Attila Nagy, locul I la prima etapă a Naționalelor de atletism

În proba de 400 metri garduri

atletismSâmbătă și duminică, la Pitești, au avut loc Campionatele Naționale de atletism, competiție deschisă juniorilor, tineretului și seniorilor.

O excelentă performanță a realizat la această competiție atletul sătmărean Attila Nagy. Legitimat în prezent la Politehnica Iași, atletul sătmărean a ocupat locul 1 în proba lui favorită, 400 metri garduri. Attila, care se antrenează la Satu Mare sub conducerea profesorului Gheorghe Fulop, a ocupat locul 1 cu timpul de 50.98 secunde, cel mai bun timp al lui din acest sezon.

Pe locul 2 s-a clasat Gabriel Tudorache (CSU Pitești) cu 51.61 secunde în timp ce al treilea a terminat Ionuț Dănilă (CSU Pitrești)- 52.96.

În urma acestui rezultat Attila Nagy a fost nominalizat pentru a reprezenta România, în proba de 400 mg, cu Cupa Europei, competiție care va avea loc la sfârșitul săptămânii în Grecia.