FC Botoșani s-a calificat în turul II Europa League

botsaniZiua de joi a oferit foarte multe meciuri din cadrul turului I al Europa League. În această faza a competiției am avut echipa FC Botoșani, moldovenii reușid să se califice mai departe, au trecut de georgienii de la Tskhinvali.

În tur s-a terminat 1-1, iar joi românii au reușit să câștige în deplasare cu scorul de 3-1. Roman a deschis scorul încă din minutul 6, pentru ca tot el să-și mai treacă numele pe lista marcatorilor în minutul 59. Gazdele au redus din handicap printr-un penalty (Kilasonia min. 65), iar Batin a stabilit scorul final în minutul 68.

În turul II, FC Botoșani va întâlni Legia Varșovia. Turul se joacă în Polonia în 16 iulie, iar returul în 23 iulie. În această fază a competiției intră și Astra Giurgiu cea care o va înfrunta pe Inverness în Scoția în 16 iulie, iar echipa calificată mai departe se va decide în 23 iulie, în Giurgiu.